Evropa chce znát pravdu o údajných vězních CIA

Celkem 31 podezřelých letadel, která přistála v Evropě v posledních letech, prověřují vyšetřovatelé Rady Evropy v souvislosti se zprávami o údajných tajných věznicích Ústřední zpravodajské služby (CIA) ve východní Evropě. Snaží se přitom získat satelitní snímky objektů v Rumunsku a Polsku. S odvoláním na zprávu šéfa vyšetřovatelů Dicka Martyho to včera uvedla agentura AP.
Švýcarský senátor Marty, kterého vyšetřováním pověřila Rada Evropy, předložil první zprávu právnímu výboru RE v Paříži. "Obdržel jsem od (organizace na ochranu lidských práv) Human Rights Watch seznam 31 letadel, která jsou podezřelá z přímých či nepřímých napojení na CIA. Organizace tvrdí, že CIA letadla použila k přepravě vězňů," stojí v dokumentu, který má být podle AP zveřejněn příští týden.
Mluvčí českého podniku Řízení letového provozu Richard Klíma včera agentuře ČTK řekl, že nemá informace o tom, že by se vyšetřovatelé obrátili na Českou republiku se žádostí o informace o podezřelých letech.
Marty uvedl, že požádal evropskou agenturu pro bezpečnost leteckého provozu Eurocontrol se sídlem v Bruselu, aby jeho týmu poskytla snímky a další informace o vytipovaných podezřelých letech. Zdůraznil, že zatím nejsou žádné důkazy o tom, že by v Evropě nějaké věznice CIA byly. Dodal, že zprávy o nich se však musejí ověřit.
Nizozemský ministr zahraničí Bernard Bot podle internetového deníku Euro v pondělí sdělil, že státy Evropské unie, včetně Česka, nakonec přece jen požádají vládu Spojených států amerických o vysvětlení, zda měla CIA v Evropě tajné věznice, v nichž prováděla výslechy podezřelých z terorismu. Dopis se žádostí má podle něj jménem všech členských zemí EU sepsat a "v nejbližších dnech" do Washingtonu i odeslat britský ministr zahraničí Jack Straw.
Kauzu rozpoutal americký list The Washington Post, který 2. listopadu napsal, že CIA má v zemích střední a východní Evropy tajné věznice, v nichž zadržuje a vyslýchá osoby podezřelé z příslušnosti k Al-Káidě. Mezinárodní organizace Human Rights Watch pak uvedla, že má poznatky naznačující, že tyto věznice se nacházejí v Polsku a Rumunsku.
Všechny postkomunistické země postupně existenci tajných vězení CIA na svém území popřely, včetně České republiky. Americká vláda ani CIA nezaujaly jasné stanovisko. (čtk)

Související