Policie je tvrdší vůči daňovým podvodům

Úřady zvětšují tlak na podnikatele, kteří ve velkém podvádějí s daněmi.
Finanční policie oznámila, že od začátku roku obstavila šestinásobně větší částku než loni firmám, které podezírá z krácení daní. Zatímco za prvních devět měsíců loňska zmrazila z tohoto důvodu účty s celkem 10 milióny, letos je to už 61 miliónů korun. Za rok a půl své existence otevřela 483 případů, v nichž podle ní firmy a živnostníci státu odváděli méně, než měli.
Nejčastěji s pomocí fiktivních faktur. Scénář je vždy stejný: firmy se dohodnou a vystaví si faktury na nikdy neuskutečněné obchody. Po státu pak žádají vrácení daně z přidané hodnoty. Anebo falšované doklady použijí, aby si zvýšily náklady a platily tak menší daně z příjmů. "Naše analýza případů potvrdila, že je to jedna z nejčastěji páchaných trestných činností," uvedl Tomáš Martinec, náměstek ředitele finanční policie.
Většina ze zmíněných případů však teprve čeká na projednání u soudu.
Policejní velitelé tvrdí, že dřív s chronicky známým problémem bojovat nešlo. Neexistoval specializovaný útvar a spolupráce s finančními úřady byla komplikovaná. "Pomohlo nám, že nově můžeme prolamovat daňové tajemství," podotkl Martinec.
Zástupci podnikatelů ovšem upozorňují, že ne vždy firmy podvádějí. "Daňová legislativa je nepřehledná, drobný podnikatel se v ní lehce ztratí," připomněla Viktorie Plivová z hospodářské komory. (rak)