"Je zde nejsilnější poptávka, a tak je logické, že se řada developerů na metropoli soustředí," říká například Evžen Korec, z developerské společnosti Ekospol. Stavět bytové domy zde ale mají chuť i malé společnosti, které si troufnou například jen na stavbu se třemi byty. V řadě případů se pak jedná o nabídku luxusního bydlení.
Přesto v posledních dvou letech pražský rezidenční trh ovládlo ze tří čtvrtin deset developerů (viz tabulku). V první polovině letošního roku nabídli zájemcům asi devět tisíc nově postavených bytů v patnácti lokalitách. Celkem se zde pak staví nebo se připravuje ke stavbě kolem stovky bytových projektů.
Některé jsou zatím v podobě nákresů. Mezi ně patří například mnohasetbytové komplexy v Modřanech a na Jarově.
Analytici ale upozorňují, že v budoucnu se budou developeři stále častěji zaměřovat i na přestavbu starších bytových domů. To potvrzuje například Eva Štefkovičová, tajemnice představenstva společnosti Hochtief VSB. "Podstatně se bude zvyšovat nárůst investic do katastrofálně zanedbaného staršího bytového fondu, na úkor výstavby nových bytových komplexů," uvádí
Zájem o byty v posledních dvou letech stoupá i v Brně. "V Brně se nyní staví přes čtyřicet velkých bytových projektů," říká Pavel Daněk, ředitel brněnské společnosti Real Spektrum.
Byty se stavějí i v menších městech republiky. Investoři se však většinou zaměřují na domy s maximálně stovkou bytů.
Česko je lákavé nejen pro firmy, které investují stavbu bytů, ale i pro developery, kteří se specializují na administrativní a obchodní centra. Jen v Praze je nyní velkých obchodních center kolem dvaceti.
V obchodních centrech podle ekonomů utrácejí lidé stále více peněz. Jen v průběhu října zde utratili za své nákupy přibližně jednu třetinu peněz.
Hospodářské noviny zmapovaly realitní trh v Česku. Spolu s odborníky na nemovitosti vybraly deset bytových a deset komerčních projektů, které v následujících letech patří mezi největší v republice a zároveň výrazně ovlivní život lidí ve svém okolí.
Redakce spolu s poradci vybírala projekty, které mají vydáno minimálně stavební povolení a zároveň nejsou v plném rozsahu zkolaudovány.
U bytových projektů se kladl důraz na velikost vznikajícího areálu - tedy na počet bytů a na vliv areálu na své okolí.
U obchodních a administrativních staveb byla měřítka hodnocení otočena. Prioritou tedy byl vliv na okolí a teprve v druhé řadě jejich velikost. Redakce se s odborníky na nemovitosti totiž shodla, že například nové obchodní centrum v Ústí nad Labem ovlivní život lidí ve městě více než v mnoha případech administrativní centrum o stejné velikosti v Praze.
Na výběru komerčních a rezidenčních projektů se s HN podíleli: Markéta Kohoutová, architektka, Česká komora architektů, Petr Merežko, ředitel útvaru financování nemovitostí, Živnostenská banka; Jiří Doubravský, šéf hypotečního financování, HVB Bank.

HN20051121_1.jpg