Odbory dál odmítají ustupovat

Nemocenská a kolektivní smlouvy pro podniky bez funkčních odborů jsou hlavními problémy kolem nového zákoníku práce.
Dosud jediná shoda mezi státem, odboráři a podnikateli je ta, že platit začne tato norma nikoliv od počátku příštího roku, ale nejdříve od června.
Na nadcházející poslanecké schůzi totiž na zákoník nejspíš nezbude čas. Z posledního tripartitního jednání sice podnikatelé odcházeli s pocitem, že kompromisy jsou možné, ministerstvo práce ale zatím žádné nepřipravuje. A odboráři ustoupit ze svých požadavků nehodlají.
"Z původních sedmnácti základních bodů, kde jsme nemohli najít společnou řeč, je dnes kompromis asi u čtrnácti," tvrdí zástupce podnikatelů v tripartitě Jan Wiesner.
"Do konce měsíce ministerstvo nebude navrhovat žádné změny," uvádí mluvčí resortu práce a sociálních věcí Kateřina Beránková. Členové sociálního výboru sněmovny se totiž dohodli, že do konce listopadu odevzdají své návrhy na změnu zákoníku. "Teprve o těchto případných připomínkách budeme jednat," dodává mluvčí.
"Z veřejného mínění je naprosto jednoznačné, že si lidé přejí větší ochranu ze strany odborů. Spíše tedy uvažujeme o požadavku na zvýšení pravomocí, které nám zákoník neslibuje," uvádí Milan Štěch, zástupce odborů v tripartitě. Pravomoci odborů se nerozšířily, ale jsou zachovány, souhlasí ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach.
Odboráři předpokládají, že podpora jejich stanovisku se zřetelně projeví účastí zaměstnanců příští sobotu na demonstraci v Praze, věnované právě zákoníku práce.
Zatímco odboráři nechtějí ani slyšet například o možné výpovědi bez udání důvodu, podnikatelé vidí problémy zejména v nemocenské, kterou by měly první dva týdny proplácet zaměstnancům firmy. "Není pravda, že na novém systému všichni vydělají. Nemohou. Objem peněz zůstane stejný," vysvětluje Wiesner. Kdo na tom vydělá, jsou podle něj podniky, které vyplácejí vyšší mzdy a mají nízkou nemocenskou.
Stát si s problémem nedovedl poradit, tak odsunul řešení na zaměstnavatele, stěžují si podnikatelé. "Nyní musíme hledat podporu u poslanců," naznačuje cestu dalšího úsilí prezident Hospodářské komory Jaromír Drábek.
"Když už nic jiného, chceme mít jako zaměstnavatel možnost člověka na nemocenské kontrolovat. A vyvozovat z toho důsledky, třeba ho okamžitě propustit," dodává Wiesner.
Zákoník se přes odpor podnikatelů dostal na jednání sněmovny za podpory ČSSD a komunistů. "Poškodí především nezaměstnané, kteří budou dál marně hledat práci," vysvětluje odmítavý postoj lidovců jejich šéf Miroslav Kalousek.