hodují se na tom developeři i realitní makléři. Stagnaci předpovídají i přesto, že banky zdražují hypotéky. A to obvykle bývá první krok k postupnému poklesu cen nemovitostí.
Důvody pro stagnaci cen jsou dva. Zaprvé zůstane vysoká poptávka po bytech, protože ještě nějaký čas bude výstavba bytů v Česku výhodně daněna. Vláda se sice snaží nízké danění udržet, ale není jasné, zda se jí podaří vyjednat prodloužení výjimky s Bruselem na nižší DPH na výstavbu bytů.
Navíc úrokové sazby zatím nestouply o tolik, aby se výrazně zmenšila skupina lidí, kteří si chtějí na hypotéku bydlení pořídit.
To potvrzuje i Ondřej Šuch ze společnosti Skanska: "Zatím jsme žádné výkyvy poptávky po novém bydlení nezaznamenali, ani ho pro následující měsíce neočekáváme," říká. Podle ekonoma Komerční banky Kamila Janáčka letos stoupne meziroční objem hypoték o čtyřicet procent. Příští rok očekává růst o další třetinu.
Novou garsoniéru je nyní možné v Praze pořídit od 900 tisíc korun. Třípokojový byt v novostavbě se v metropoli prodává nejčastěji od 2,5 miliónu korun. O něco nižší jsou starší třípokojové byty v panelových domech na sídlišti. Zatímco garsoniéra ve starším panelovém domě se dá koupit za 800 tisíc korun, u třípokojového bytu to je pouze 1,5 miliónu korun.

Související