Byznysu věnovala celý život a nic ji nepřinutilo opustit ho. Ani mateřství ne. Karla Stephens se řízení operátora Oskar, nebo jak říká ona "áskr", ujala v roce 2002. A podle mnoha odborníků si právě pod jejím vedením firma vedla nejlépe. Tak dobře, až ji letos dovedla k prodeji nadnárodnímu telekomunikačnímu kolosu Vodafone.
Kanadská manažerka vyhrála díky svému netradičnímu přístupu také anketu HN "25 žen českého byznysu", která vznikla ve spolupráci s předními personálními agenturami v Česku.
V únoru ovšem Karla Stephens v Česku skončí a řízení předá lidem z Vodafonu. Po letech v tvrdém obchodním prostředí se chce více věnovat rodině, na kterou, jak sama přiznává, neměla vždy tolik času, kolik by si přála.
Její podřízení si ji budou pamatovat jako ráznou šéfovou, mnohdy puntičkářku, která tvrdě jde za svým. Ráda si ale vyslechne i názory jiných lidí.
Není to typ manažera, který by mluvil do všeho. Spoustu práce nechávala na jiných. Co ovšem držela pevně ve svých rukou, bylo budování značky.

HN: Jak těžké bylo prosadit se v byznysu jako žena?
Dosáhnout úspěchu je těžké bez ohledu na věk, pohlaví nebo národnost. Stojí za tím spousta tvrdé práce, probděných nocí a silný tým okolo vás.

HN: Když srovnáte možnosti prosadit se v době, kdy jste začínala v byznysu, a dnes, k jakému posunu došlo?
Příležitosti se vždycky najdou, záleží na tom, jak je člověk dokáže využít.

HN: Vaše rodina vás v posledních letech asi moc neviděla, hodláte jí to nyní vynahradit?
Mám štěstí, že rodina mě v profesních rozhodnutích vždy podporovala. Nemyslím si ale, že kvantita společně stráveného času je důležitější než kvalita. Teď se však těším, že budu mít obojí.

HN: Jak často jste se s rodinou v Kanadě setkávala?
Moje maminka a tatínek by vám řekli, že ne dost často, ale snažili jsme se potkat alespoň dvakrát za rok, abychom udržovali vztahy s rodinou a přáteli.

HN: Svého syna jste svěřila do péče chůvy, protože jste nechtěla kvůli mateřství přerušit úplně kariéru. Jak hodnotíte tento krok s odstupem?
Můj syn je tím nejšťastnějším chlapcem na světě, protože má tři rodiče, kteří ho bezvýhradně milují, a nikdy nejde do postýlky bez pohádky, pusy a pocitu lásky. Jsem za to vděčná.


HN: Je toto v Kanadě běžná praxe?
Pro ženy v byznysu je běžné, že mají chůvy, hospodyně a objednávají si jídlo do domu. Tyhle služby něco stojí, ale je to také realita pro ženy, které mají zodpovědnost za kariéru i za rodinu. Klíčové je, aby vás stály méně, než vyděláváte. Je ovšem otázkou, jaký by ten rozdíl měl být, protože některé ženy nepracují jen pro peníze, ale kvůli výzvám, které jim kariéra nabízí.
Moje nejlepší kamarádka má malý podnik a pokusila se obejít bez dodatečné pomoci. Nakonec zjistila, že takové žonglování je příliš stresující. Proto se znovu podívala na rodinný rozpočet a některé věci oželela, aby si mohla najmout chůvu, a tak mnohem lépe sladit práci s domácností a rodinou.

HN: Co budete vůbec dělat dál? Působila jste převážně v telekomunikacích. Co třeba vyzkoušet jiný obor...?
Budu se věnovat rodině a trochu si vydechnu. Potom se pokusím rozjet dalšího Oskara. S největší pravděpodobností ale ne v telekomunikacích, chci otřást jiným odvětvím.

HN: Jak hodnotíte podnikatelské prostředí v Česku?
Oskar Vodafone je nyní slušně velká společnost, takže máme kupní sílu a vliv. V prvních letech to však bylo docela obtížné, protože v systému se někdy nebylo snadné orientovat. Mám velký respekt k malým podnikatelům, kteří to v České republice nemají lehké.
Současný ekonomický systém někdy pracuje spíše proti nim než pro ně. Myslím ovšem, že jsou již vidět změny a jsem ráda, že se Oskar Vodafone podílí na podpoře právě této komunity.

HN: Co je podle vás příčinou tohoto vývoje?
Trh se přibližuje západním standardům, lidé očekávají od služeb a produktů více a firmy z toho mohou těžit, zejména malé podniky, které uvidí příležitost a dokážou se jí chopit.

HN: Jak se podle vás projevuje vliv politické nestability v České republice na potenciální příliv investic?
Výrazně. Pokud je trh rizikový, platíte vyšší cenu za bankovní úvěry nebo investice. Nicméně Oskar přesto neměl například v minulém roce problém se získáním více než 500 miliónů eur. Investorům se zamlouval český trh, věřili v úspěch Oskara a nakonec jsme měli více nabídek, než bylo potřeba a museli jsme některé zájemce odmítat.

HN: Co byste vzkázala českým manažerkám?
Zvládat všechno je možné pouze v případě, kdy si to definujete jinak. Pokud to pro vás znamená být zároveň skvělá máma, manželka, přítelkyně a manažerka, máte zaděláno na budoucí zklamání a frustraci.
Je správné požádat o pomoc, je správné najmout si chůvu nebo hospodyni. Je více než v pořádku požádat vašeho manžela, aby se podílel na domácích povinnostech. Klíčové je zařídit si podpůrnou "infrastrukturu" a necítit se provinile za rozhodnutí, která jste v minulosti učinila.