Použili američtí vojáci v Iráku chemické zbraně?

Americké jednotky měly použít v roce 2004 proti civilistům v iráckém městě Fallúdža chemické zbraně. V reportáži pod názvem Fallúdža, skrytý masakr o tom včera informovala italská televize RaiNews 24.
V reportáži byly odvysílány výpovědi několika obyvatel Fallúdže, kteří tvrdí, že byli svědky nasazení chemických zbraní během amerického dobývání tohoto města v listopadu 2004. Hovořila v ní také italská novinářka Giuliana Sgrenová, která před svým zajetím v Bagdádu letos v únoru pracovala na zprávě o krvavé misi amerických vojáků ve Fallúdži.
V reportáži italské televize se objevily záběry spálených těl civilistů, kteří zemřeli údajně po masívním nasazení chemických fosforových zbraní. Podle mezinárodních norem je ale fosfor povolen jen jako prostředek k osvětlení nebo k výrobě slzného plynu.
Pentagon včera uvědomil 92 tisíc vojáků, aby se počínaje polovinou příštího roku připravili ke službě v Iráku v rotacích na dva roky. Mluvčí ministerstva obrany Bryan Whitman zdůraznil, že to neznamená automatickou redukci amerických sil v Iráku. Nyní zde působí na 160 000 Američanů. Jejich počet byl zvýšen z původních 138 000 kvůli nadcházejícím parlamentním volbám.
Podle nejnovější bilance USA od zahájení invaze v roce 2003 v Iráku ztratily 2051 lidí. (čtk)

Související