Brali čtvrt miliónu, nyní nemohou sehnat místo

Jeho plat přesahoval čtvrt miliónu korun měsíčně. Nyní se musí spokojit jen s osmdesáti tisíci.
Finanční manažer Josef (příjmení si nepřál zveřejnit, jelikož svůj příběh považuje za osobní selhání) musel totiž opustit dobře placené místo v leasingové společnosti a po roce marného hledání místa nakonec přijal místo finančního ředitele v průmyslovém podniku.
"Takových lidí přibývá. Ve financích už není tak snadné získat lukrativní pozici jako dříve," říká Libor Vinkler, ředitel agentury Top Management Service, která se specializuje na vyhledávání expertů do středního a vrcholového managementu.
Podle něj navíc přitvrzuje mezi manažery konkurence - stále více lidí má vzdělání v zahraničí, perfektně mluví cizími jazyky.

Po roce sleví sto tisíc i víc

Mezi českými nezaměstnanými tak nabývá na počtu netradiční skupina lidí bez práce. Jde o desítky finančních odborníků, o které je sice zájem, ale nikdo jim není ochotný nabídnout tak vysoké platy, na jaké byli po léta zvyklí.
Přetlak expertů potvrzuje Milan Hoidar z Executive Search Consultancy: "Lidí, kteří odcházejí, je poměrně dost. Na trhu jsou desítky finančních manažerů, kteří hledají práci, a adekvátních volných míst je asi jen polovina."
Doba, kdy banky a leasingové společnosti expandovaly a neustále nabíraly nové lidi, totiž končí. Naopak letos propouští Česká spořitelna přes půl tisíce lidí, z toho několik desítek manažerů. Obdobně finanční experty propouštěla i Komerční banka.
"Manažeři, kteří byli takzvaně odejiti, však nejsou zoufalí. Vydělali si dost a mají značné rezervy," říká Vinkler.
Postupně ale podle "headhunterů" manažeři přesto například po roce zjistí, že místo za čtvrt miliónu už neseženou a přijmou rádi pozici s platem pod sto padesát tisíc korun měsíčně.
Nepohorší si přitom jen v případě, když přestoupí do průmyslového podniku (kde jsou platy obecně nižší), ale i tehdy, kdy sice zůstanou v bankovnictví, avšak přestoupí z velké banky do malé, kde bývají platy také nižší. Hoidar odhaduje, že manažer při přestupu do menší banky může přijít zhruba o čtvrtinu svého bývalého platu.

Top manažeři bez starostí

Část manažerů se problémům s hledáním místa s vysokým platem dokáže vyhnout. Většinou se jedná o ty z nejvyšších příček vedení.
Například bývalý místopředseda představenstva ČSOB Josef Tauber, jenž po odchodu z banky pracoval zhruba dva roky jako ředitel restrukturalizace v Interbance, získal nakonec místo generálního ředitele České exportní banky.
"Vrcholové manažery si banky přetahují," potvrzuje vedoucí sekce pro bankovnictví v Recruitment International Milena Sopkuliaková.
"Špičkový manažer zpravidla není v pozici, kdy hledá zaměstnání. To by musel udělat velký průšvih," přidává se jednatel S.T.Unite Consulting Radoslav Schmitz. Podle něj si firma takového kvalitního manažera, jenž jí slušně vydělává, naopak snaží udržet.

Technici jsou žádanější

Téměř žádné problémy při shánění místa nemají na rozdíl od finančníků techničtí experti.
Přestože jsou stále v průměru placeni hůře než bankéři, mají jistotu, že si svůj plat udrží i při přechodu do jiné firmy.
"Takový softwarový specialista má už jako absolvent třicet až čtyřicet tisíc a po pěti letech praxe už může mít kolem sto tisíc korun měsíčně," dodala Sopkuliaková. Počítačový specialista v bance může nakonec brát i více než bankéř na srovnatelné úrovni. Vždy ale záleží na velikosti firmy, ve které bude manažer pracovat.
"Vrcholový manažer podniku s obratem čtvrt miliardy korun si vydělává orientačně kolem dvou miliónů korun ročně," odhaduje jednatel agentury ISG Management Consultants René Pražák.
U firmy s obratem kolem 2,5 miliardy (jde například o velké strojírenské podniky nebo ocelárny) to jsou už zhruba čtyři milióny ročně.
Fixní platy generálních ředitelů bank se zase pohybují v rozmezí od dvou a půl miliónu až po pět miliónů korun ročně. "Díky různým odměnám jsou ale ve skutečnosti několikanásobně vyšší," uvedla Sopkuliaková. Manažeři mají navíc bonusy, například jim firmy hradí životní pojistky.