Komerční banka zruší třetinu poplatků

Komerční banka od 1. ledna příštího roku vypustí ze sazebníku třicet procent poplatků, řekl v rozhovoru pro Hospodářské noviny Laurent Goutard, nový šéf Komerční banky.
"Některé poplatky, na které jsou lidé alergičtí, zrušíme. Ceny některých dalších služeb snížíme, některých jiných naopak zvýšíme," uvedl Goutard. O detailech odmítl mluvit. Nový ceník zveřejní banka koncem listopadu.
Goutard řekl, že nový ceník má být jednodušší a transparentnější: "Bankovní poplatky jsou citlivé téma a jejich srozumitelnost je pro klienty velmi důležitá. Lidé musí vědět, že za své peníze dostávají určitou hodnotu."
Z Goutardových slov se ale nedá odvodit, že zrušením třetiny poplatků stejnou měrou zlevní i cena základních služeb běžného klienta. "Nemohu jednoznačně odpovědět. Až Češi budou využívat banky tak často jako například Francouzi, půjdou ceny služeb určitě dolů," uvedl.
Zrušit několik poplatků se chystá i ČSOB, a to už od 1. listopadu. Mluvčí Pavel Hejzlar včera odmítl říct, o které položky v sazebníku půjde. Na bankovním trhu se ale již delší dobu spekuluje, že ČSOB škrtne poplatek za zrušení účtu, který vybírá už jako jediná z velkých bank.
"V srpnu jsme zrušili devět položek, mimo jiné i poplatky za zrušení účtu a za neoprávněnou reklamaci, teď velkou změnu neplánujeme," reagovala včera na krok konkurence mluvčí České spořitelny Klára Gajdušková.
Ve dvou největších tuzemských bankách, ČSOB a České spořitelně, se na rozdíl od posledních let letos nezdražovalo. Komerční banka naposledy zvýšila ceny v lednu.
Právě kvůli podezření z "poplatkového kartelu" všechny tři banky od května vyšetřuje antimonopolní úřad; podle informací HN ale vinu bankám neprokázal.
Hlavně kvůli poplatkům trvá už pět měsíců napětí mezi ministrem financí Bohuslavem Sobotkou a tuzemskými bankéři. Ministr například chce, aby bankám zákon zakázal účtovat služby při rušení účtu a naopak bankám předepsal informovat o změnách v poplatcích měsíc předem.
Bankéři ovšem tvrdí, že rušení poplatků není důsledkem Sobotkova naléhání, ale jejich vlastní obchodní politiky.