Daň z příjmu klesne v lednu, ODS couvla

Lenka Zlámalová

Čtyři milióny lidí už mají téměř jistotu, že od příštího roku budou platit nižší daně z příjmů.
Opoziční ODS se rozhodla, že zítra ve sněmovně vládní návrh na pokles daní pro lidi s platem do třiceti tisíc korun podpoří v rozhodujícím třetím čtení. Proti se nepostaví ani v Senátu, kde by měla šanci zdržet vládní plán tak, že by od ledna nezačal platit. Daně není možné měnit během roku, a tak by kabinet musel přiznat, že nezvládl splnit svůj předvolební slib.
"ODS podpoří každé snížení daní. Máte ode mě bianco šek. Mohu to říct za naše poslance a požádám senátory, aby se zachovali stejně," řekl včera stínový ministr financí ODS Vlastimil Tlustý v České televizi. "Malé snížení daní je lepší než žádné," uvedl.
Jedinou překážkou poklesu daní by tak mohlo být veto prezidenta Václava Klause. Ten je však letitým kritikem vysokých daní a nedá se čekat, že by ho využil právě teď.

ODS se rozmyslela

Do souboje, kdo a kdy sníží lidem daně, vnesli minulý týden mírný zmatek právě občanští demokraté. Nejdřív zablokovali, aby vláda opožděně zařadila pokles daní na program schůze sněmovny. Poté v televizi Nova předseda ODS Mirek Topolánek řekl, že jeho poslanci budou hlasovat proti snížení daní, pokud nedokážou prosadit, aby stát ulevil i lidem s příjmy nad třicet tisíc korun.
"Já si myslím, že ve sněmovně budeme hlasovat nakonec pro snížení daní, ale uplatníme všechny své pozměňovací návrhy," řekl pak Topolánek v rádiu Frekvence 1.
"Máme ve hře naše návrhy na lepší snížení daní a očekáváme, že se k nám někdo přidá. A když nepřidá, podpoříme vládní návrh," řekl včera Tlustý. Návrhy ODS ovšem s vysokou pravděpodobností zůstanou osamoceny.

Zisk: 300 až 400 korun

Pro prosazení nižších daní není důležité, aby je ODS podpořila ve sněmovně, ale aby zákon nevrátila zpět ze Senátu, kde má většinu.
Lidé s příjmy do třiceti tisíc tak mohou od ledna počítat, že jejich čistý plat vzroste o 300 až 400 korun měsíčně. Nejnižší daňová sazba klesne z 15 na 12 procent, druhá nejnižší pak z 20 na 19 procent. Odpočitatelnou položku navíc nahradí daňové bonusy, které se odečítají přímo od daně.
Ještě dřív budou moci využít výhod z nového zákona podnikatelé. Už v daňovém přiznání za letošní rok dostanou šanci počítat náklady podle nových, vyšších paušálů.
Ty se liší podle profesí. Zemědělec si tak může bez jakýchkoliv faktur a dokladů započíst do daňového přiznání náklady na úrovni 80 procent svých příjmů namísto současných 50 procent. Řemeslník 60 procent, architekti 50 procent, právníci či notáři 40 procent. Nejmenší paušály mohou využít ti, kdo pronajímají nemovitosti.
Paušály jsou hlavně úlevou od byrokracie. Nyní je využívá 260 tisíc z 1,2 miliónu podnikatelů. Ministr financí Bohuslav Sobotka očekává, že po jejich zvýšení přestane zakládat účty a faktury dalších 185 tisíc živnostníků.

Volební příprava

I současný souboj potvrzuje, že daně budou jedním z hlavních volebních témat. ODS má již do detailů připraven návrh rovné daně z příjmu pro firmy i zaměstnance se sazbou 15 procent. Ten nyní vychází pro všechny lidi bez ohledu na to, zda pracují za minimální mzdu nebo vydělávají milióny, výhodněji než současný vládní návrh.
Ministr financí Bohuslav Sobotka tvrdí, že rovná daň připraví státní rozpočet na příjmech o 180 miliard korun ročně. ODS zatím žádné detailní propočty nezveřejnila.
Vizi, že daně mají klesnout všem, prosazují občanští demokraté pozměňovacími návrhy i do vládního plánu. Ministr financí však tvrdí, že znamenají příliš velké ztráty pro státní pokladnu.
Vládní návrh na nižší daně podporují i komunisté. I oni ho však chtějí upravit. Nejnižší sazba by se podle nich měla snížit až na 10 procent, lidé s příjmy nad 600 tisíc by pak měli platit daň 39 procent. I jejich návrhy však koalice odmítá.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru