Greenspana střídá "rebel" Bernanke

Novým šéfem Fedu, americké centrální banky, se s největší pravděpodobností stane Ben Bernanke. Do funkce jej včera navrhl prezident George W. Bush. Současného šéfa prezidentových ekonomických poradců však ještě musí do nové funkce potvrdit Senát. Stane se tak nejspíše v lednu příštího roku.
Bernanke v takovém případě vystřídá, počínaje 1. únorem 2006, současného předsedu Fedu Alana Greenspana. Ten z vrcholné funkce odejde po dlouhých více než osmnácti letech. Během tohoto období provedl americkou ekonomiku skrze dva burzovní kolapsy v letech 1987 a 2000 i skrze dvě hospodářské recese, a sice v letech 1990 - 1991 a 2001. Období mezi nimi však bylo nejdelší konjunkturou v historii USA.
To, že Greenspana nahradí právě Bernanke, není pro trhy velkým překvapením. V průzkumu mezi investory, který byl uskutečněn minulý měsíc, zaškrtlo 38 ze 104 expertů právě jméno "Bernanke". Druhým "žhavým" kandidátem na post hlavy Fedu byl v anketě Martin Feldstein, profesor ekonomie na Harvardově univerzitě, jenž obdržel 31 hlasů.
Co lze od Bernankeho v jeho nové funkci očekávat?
Když před pěti lety sepsal pro Wall Street Journal názorový sloupek s názvem "Co se stane po Greenspanově odchodu?" netušil zřejmě ještě, že to bude právě on, kdo bude monetární politiku v "postgreenspanovské" éře s největší pravděpodobností dirigovat.
"Fed potřebuje takový přístup, který bude vycházet z Greenspanových úspěchů v uplynulých letech a zároveň zajistí, že tyto přínosné politiky budou pokračovat - a to i přesto, že nový předseda Fedu bude méně zkušený, s menší kredibilitou coby ochránce měnové stability," napsal tehdy Bernanke společně s dalšími ekonomy, Frederikem S. Mishkinem a Adamem S. Posenem.
"Bernanke je pravděpodobně nejlepší možnou volbou," uvedl David Keeble, analytik společnosti Calyon bezprostředně po Bushově jmenování. "Na finančních trzích se těší velké důvěryhodnosti," přidal na adresu budoucího šéfa Fedu Robert Macintosh, hlavní ekonom u Eaton Vance Management, pro agenturu BBC.
Jak uvádí agentura Bloomberg, trhy reagovaly na Bernankeho nominaci vzestupem. Krátce po Bushově vystoupení posiloval index S&P 500 o 1,18 procenta, když se pohyboval na hladině 1193,81 bodu.
Výnosy z desetiletých vládních dluhopisů vzrostly ve stejnou dobu o 0,05 procentního bodu na 4,44 procenta.
Během Greenspanovy éry stoupla výkonnost světové ekonomiky ze sedmnácti biliónů dolarů v roce 1987 na 44 biliónů v současnosti, uvádí agentura Bloomberg, přičemž dodává, že ekonomika USA se na tomto výsledku podílí z celé čtvrtiny.
Bernanke se však bude muset utkat i s negativním jevy. Americká ekonomika se stále potýká s hrozbou bubliny na realitních trzích, trpí dvojím deficitem - rozpočtovým i obchodním - a stejně jako celý svět i ona se musí vyrovnávat s neustále zdražující ropou.