Barva karty už nemá tu důležitost


Ještě před deseti lety bylo jednoduché podle barvy karty určit bonitu klienta. Na trhu byly karty zlaté, stříbrné - a pak ty ostatní.
Dnes už barva tolik nerozhoduje. Zlatou kartu může mít skoro každý k balíčku, který nabízí ta která banka. Je to ovšem většinou karta "za pár stovek", a proto zpravidla bez doplňkových služeb.
K těm dnes nepatří jenom kvalitní cestovní pojištění, slevy na hotely a možnost pobývat v letištních salóncích zdarma, ale třeba i takové drobnosti, jako možnost vybrat si vlastní PIN. V Česku tuto službu nabízí zatím pouze Diners Club. S volbou vlastního PIN to ale není jen tak. Při výzkumu amerického trhu se totiž zjistilo, že nejvíce mužských PIN je 2337 (na numerické klávesnici BEER = pivo), zatímco ženy volí nejčastěji 5683 (LOVE = láska).
Ve světě sice už zlatou kartou od společností VISA nebo MasterCard nikoho moc neoslníte, v Česku jste ale pořád ještě "frajer".
Na druhou stranu, pokud v USA při placení vytáhnete zlatou American Express kartu, nebudete se stačit divit, jak se vám budou věnovat. V Česku však klidně můžete dopadnout opačně, protože mnoho lidí toho o existenci karet American Express nebo Diners Club moc neví.
Ačkoli platební kartu vymyslel roku 1949 Frank McNamara ze společnosti Diners Club, když na obědě s přáteli zjistil, že zapomněl peněženku doma a neměl čím zaplatit, dá se říci, že synonymem pro prestižní kartu je dnes spíše American Express.
Nejvyšším dosažitelným tuzemským standardem je platinová VISA karta, kterou nabízí Živnobanka. K jejímu získání musíte mít na účtu minimálně milión korun.
Na pomyslné světové špici stojí tzv. "ultimate cards", o které si nemůžete zažádat, ale jsou vám nabídnuty, pokud například utratíte za rok více než sto tisíc dolarů. Tyto karty mají exkluzívní černý design - u společnosti American Express nese karta název Centurion Card, zatímco Diners Club tu svoji pojmenoval Carte Blanche.