Angela Merkelová musela provést otočku o 180 stupňů, píší Financial Times. Ve velké koalici jí neprojde ani návrh na "sobotkovské" snížení nejnižší sazby daní z příjmu občanů z 15 na 12 procent (a nejvyšší z 42 na 39). Zároveň sama CDU prosadila, že plánované snížení firemních daní se odsune o rok.

The Economist uklidňuje, že to nebude tak horké. Ústupky jsou prý podle zasvěcenců v podstatě taktické. V SPD koluje čtyřstránkové memorandum, které má levicovému křídlu předvést všechny cenné koaliční výdobytky.
Němečtí sociální demokraté sice ještě pronesou několik rituálních odsudků "anglosaského kapitalismu", případně zahraničních investorů coby "sarančat". (Naposledy odstupující Gerhard Schröder 12. října v emotivním projevu prohlásil, že americká reakce na hurikán Katrina ukazuje, jak vypadá bez "organizovaného státu", a že v Evropě by se to stát nemohlo.)

Ale i velká koalice pak musí začít s reformami. V dilematu "nejdřív daně, nebo nejdřív schodek" si Angela Merkelová vybrala ten druhý cíl. V roce 2007 chce vrátit deficit veřejných financí zpátky pod tři procenta HDP, předepsaná paktem stability. Žádné snížení daní nebude, pokud se nevyjasní, z čeho ho zaplatit. Rozsáhlou reformu podnikových daní prý připraví do roka.

Ekonom Eckart Tuchtfeld z Commerzbank k tomu ve Financial Times nicméně trefně dodává: "Je poněkud alarmující, když se jednání od počátku vedou o tom, co všechno nebude."