Milan Štěch, předseda Českomoravské komory odborových svazů, je totiž ochoten začít jednat o dílčích změnách, které by otupily odpor KDU-ČSL.
Již před týdnem měl přitom premiér Jiří Paroubek blízko k dohodě s lidovci. Navrhoval, aby odbory dál mohly ve firmách kontrolovat bezpečnost práce. Chtěl ale vyškrtnout paragraf, který zároveň odborářům dává právo nařizovat firmám nedostatky odstranit.
"Například paragrafy o kontrole bezpečnosti práce ze strany odborů rozhodně nemohou ze zákoníku zmizet. Je však možné znovu jednat o legislativních úpravách, aby je nebylo možné napadnout jako protiústavní," přiznal včera Štěch.

Lidovci váhají
I když jsou odboráři ochotni o ústupcích jednat, nalézt kompromis na druhý pokus bude obtížné.
Lidovci jsou totiž rozezleni společným postupem levice. Jejich předseda Miroslav Kalousek varoval, že jeho strana už za další vývoj kolem zákoníku nenese žádnou odpovědnost. "Lidovci nový zákoník nechtějí. Zřejmě se již dohodli s ODS a Svazem průmyslu a dopravy, kde se připravuje vůči zaměstnancům daleko tvrdší znění," soudí ministr práce Zdeněk Škromach.
Podnikatelé očekávají daleko víc než jen uhlazení politického sporu o dva protiústavní paragrafy.
"Já zaměstnávám, já nesu rizika. Ne odbory," zdůrazňuje Petr Zajíc, majitel rozsáhlého kovářského provozu Rik-Fer v jihomoravských Hovoranech.
Posílení moci odborů je pro něj nepřijatelné. A stejně tak požaduje paragrafy o snadnějším rozvázání pracovního poměru.
"Čím se nastaví tvrdší podmínky pro zaměstnavatele, tím spíš podnikatel ztratí zájem přijímat zaměstnance. Dopředu o nich přece neví, zda se ukáží jako schopní nebo ne," vysvětluje Zajíc.

Bez komunistů to nepůjde
Pokud by ČSSD přistoupila na jakékoliv závažnější změny, riskuje, že ztratí podporu komunistů. A dohoda s lidovci sama nestačí.
Daleko větší výhrady k návrhu mají unionisté, kteří by podobně jako ODS přenechali řadu věcí z pracovního práva na budoucí občanský zákoník. "Kosmetické úpravy nestačí. A kdyby k zásadním změnám došlo, tak stejně v našem klubu zůstanou lidé, kteří by návrh zákoníku nepodpořili," říká místopředseda US-DEU František Pelc. Pak by sociální demokracie neměla šanci nový zákoník obhájit ve chvíli, kdy ho zamítne Senát ovládaný ODS.