Bonusy na cestě, burziáni už rozhazují

Prodejci vozů Lamborghini či Hummer, soukromí letečtí operátoři, ale i radní města New York. Ti všichni si mnou ruce, přijímají stohy objednávek a těší se na finanční injekce velikosti koňských dávek. Co se děje? Wall Street vyhlíží období "sklizně": bankéři, brokeři i tradeři, jichž lze ve finančním centru planety napočítat na 150 tisíc, obdrží své bonusy. A ty budou stát letos opravdu za to.
Burzovní hráči se podle společnosti Options Group, která vyhledává ty správné talenty pro Wall Street, dočkají dvakrát až dvanáctkrát vyšších odměn, než kolik činí jejich základní mzdy. To znamená, že například novic v sektoru komoditních obchodů obohatí své účty o 80 000 dolarů, zatímco "mazák", řídící manažer v bankách jako Morgan Stanley, Merrill Lynch či Goldman Sachs si může přijít na extra tři milióny. Hlavním důvodem bonusů je citelný růst zisků ve finančním sektoru.

Zájem o luxus roste

Manhattanští dealeři drahých automobilů, prodejci jachet na Long Islandu i obchodníci s luxusním zbožím zaznamenávají už nyní zvýšený zájem ze strany zákazníků. Nemalá část z nich má přitom co do činění s Wall Streetem.
"Mezi burziány se najdou i tací, kteří neváhají na svou staromládeneckou party vyrazit i s dvaceti přáteli. Společně si pak třeba pronajmou jachtu, křižují s ní Karibik a celou akci zakončí kupříkladu partičkou golfu v Sandy Lane na Barbadosu," říká Tatiana Byronová, prezidentka firmy 4PM Events, jež se zabývá plánováním těchto "událostí" pro náročnější klientelu. "Celé povyražení může přijít na 200 000 dolarů i více."
Finanční profesionálové jsou nejlépe placenými pracovníky v New Yorku, uvádí agentura Bloomberg. Letos k nim přitom zaměstnavatelé mohou být nebývale štědří. Jak totiž vyplývá z odhadů Securities Industry Association, zisky před zdaněním posílí v burzovní branži letos přibližně o 2,4 procenta ve srovnání s rokem loňským. V absolutním souhrnu vykážou sumu až 21,2 miliardy dolarů. Pokud se predikce vyplní, stane se rok 2005 čtvrtým nejvýdělečnějším všech dob. Výše se dostala jen léta 2000, 1999 a 2003, vypočítává agentura Bloomberg. Nejlépe by na tom měli být investiční bankéři a obchodníci s komoditami. Nelze se přitom divit. První skupině nahrává rekordní počet fúzí a akvizic ve světě. Těm druhým zase rostoucí cena ropy na světových trzích.

Radnice nezůstává stranou

Odlesk zářného roku na Wall Streetu přitom dopadne i na městskou radnici. Newyorští daňoví výběrčí mohou počítat s tučnými úlovky. Celkem v pěti správních obvodech totiž sídlí - a odvádí daně - značný počet makléřských firem i bank. Zhruba takový, který odpovídá 4,5 procenta všech pracovních míst ve městě. A daň činí devatenáct procent. "Wall Street má skutečně značný dopad na městskou pokladnu i rozpočet," potvrzuje Marcia Van Wagnerová, jež je na radnici zodpovědná právě za rozpočet.
"Bonusy na Wall Streetu by měly být alespoň o 10 procent vyšší, než tomu bylo loni," citovala agentura Reuters Alana Johnsona, prezidenta konzultantské společnosti Johnson Associates. Jak uvádí webový server televize CNN, šeky s odměnami se v USA pravidelně rozdávají mezi prosincem a březnem dalšího roku.