Komise: "Insider trading" se v Česku těžko dokazuje

Zatímco v zahraničí je známo mnoho případů, kdy šli manažeři do vězení za zneužití vnitřních informací, v Česku nebyl potrestán nikdo. Komise pro cenné papíry se ale po zhruba třech letech dalším případem zabývá.
Alan Svoboda, jeden z pěti členů představenstva nejziskovější tuzemské firmy ČEZ, je v podezření z takzvaného "insider tradingu", tedy zneužití neveřejné vnitřní informace. Podle MF Dnes šlo o hospodářské výsledky, ke kterým má Svoboda - ředitel divize obchodu ČEZ - přístup jako jeden z prvních. Tyto informace po zveřejnění měly přímý vliv na kurs akcií firmy.
Svoboda nakoupil v pátek 29. dubna 7500 akcií po 394 korunách za kus. Hned v pondělí firma zveřejnila výborné výsledky za minulý rok. Dalších 10 tisíc akcií, každou za 374 korun, koupil Svoboda dva týdny před oznámením dobrého čtvrtletního zisku skupiny ČEZ. Měsíc nato Svoboda všechny akcie prodal po 476 korunách a získal tak celkem 1,6 miliónu korun hrubého.
Manažerské obchody musí být hned oznámeny Komisi pro cenné papíry (KCP). "Jsou zcela legální, ale komise zkoumá, nejedná-li se o insider trading," říká mluvčí KCP Ivana Sedláčková. "Insider trading je ve světě tvrdě potlačován a existují přísná pravidla. Bylo by bláhové se domnívat, že v Česku nic takového neexistuje," říká analytik společnosti Fio Pavel Hadroušek.
Přestože také české zákony insider trading postihují pokutou až 10 miliónů korun, podle Sedláčkové se čin kvůli malým pravomocem komise velmi těžko dokazuje. Na tom v roce 2002 ztroskotalo vyšetřování zaměstnanců CAIB Securities v souvislosti s privatizací Unipetrolu.
Komise například nemůže získat obsah telefonních hovorů a mailové komunikace mezi manažerem a brokerem. "To by mělo být brzy obsaženo v takzvaném změnovém zákoně," věří ve větší sílu dohledu Sedláčková.
"Pravomoci KCP jsou dostatečné, takže je to spíš otázka jejich uplatňování," říká naopak bývalý šéf KCP Tomáš Ježek.