Volání mobilním telefonem z ciziny je velmi nákladné. Pro mnoho lidí, kteří mají soukromý mobilní telefon je to dokonce téměř nedosažitelný luxus. Existuje však řada jiných technologií, které mohou drahý roaming do velké míry nahradit.
Propojování hovorů přes zelené linky a volání přes internet. To jsou způsoby, jak může našinec volat z ciziny jen za zlomek ceny hovoru z mobilního telefonu.
Operátoři si sílící konkurenci velmi dobře uvědomují, a průběžně proto roaming zlevňují. Zatím se tak děje především díky akčním sezónním nabídkám či tarifním zvýhodněním. Skutečný pád cen volání z ciziny nás ovšem ještě čeká, shodují se telekomunikační experti.

Operátoři zlevní
"Snižování cen roamingu je cesta, kterou půjde celé odvětví," uvedl před časem pro Hospodářské noviny René Obermann, ředitel nadnárodní telekomunikační skupiny T-Mobile. Na své nedávné návštěvě v Praze to potvrdil i Arun Sarin, ředitel největšího světového mobilního operátora Vodafone.
Pokud se k této snaze přidá ještě evropská trojka na trhu mobilních sítí, firma Orange, sníží se ceny plošně ve všech zemích starého kontinentu. Tito rivalové totiž nabízejí své služby více než polovině zákazníků v Evropě.
Vysoké ceny za roaming kritizují dlouhodobě jak zákazníci, tak i komisaři Evropské unie. Ceny jsou podle nich neúměrné vysoké a neodpovídají skutečným nákladům za provedení hovoru. Bývalý komisař pro hospodářskou soutěž Mario Monti už v loňském roce obvinil z neúměrně vysokých cen za roaming dva britské mobilní operátory - Vodafone a mmO2. Spor sice dodnes není u konce, jde ovšem o první případ svého druhu. Také proto neberou další operátoři nedávnou kritiku komisařky Viviane Redingové na lehkou váhu. Poselství komise operátorům je jasné: Buď zlevníte sami, nebo zasáhneme.

Konkurence nespí
Kdy dojde ke snížení cen za volání, není zatím jasné. Do té doby se ovšem lidem naskýtá několik možností, jak službu obejít.
Jednu z alternativ nabízí česká firma Phoenix World, která ne příliš výhodný roaming obchází a nabízí volání z ciziny z mobilních telefonů mnohdy za poloviční ceny.
Recept je jednoduchý. Klient registrovaný u firmy Phoenix ve vybraných zahraničních zemích nejdříve zavolá zdarma na zelenou linku, kde poté zadá číslo, na které chce volat do Česka. Ústředna poté hovor přesměruje z pevné linky v zahraničí na pevnou českou, která hovor následně vrátí do české mobilní sítě.
Z Německa je tak možné do českých mobilních sítí volat například za dvacet korun a do pevných sítí za sedmnáct korun. Z mobilního telefonu si z této země zákazník zavolá zhruba za dvojnásobek.
"Je to mírné omezení komfortu volajícího, podle našich zkušeností jej lidé za takovou úsporu obětují," uvedl František Sentenský, ředitel firmy Phoenix World.
Podle dostupných informací má tento podnik zhruba tisíc zákazníků, kteří jsou většinou členy sdružení automobilových dopravců ČESMAD Bohemia, jež zastupuje zhruba 1700 autodopravců.
Podle Sentenského zatím podnik nepropaguje službu jako veřejnou. Čeká na spojení se silným telekomunikačním partnerem.
O službu by mohli mít zájem například alternativní operátoři, kteří mají partnerské sítě v okolních zemích. Například firma GTS Novera, která se chce stát čtvrtým českým mobilním operátorem, se ovšem k této možnosti staví skepticky. "Těchto způsobů, jak ušetřit, existuje celá řada. Neznáme však žádný, který by se dokázal prosadit ve větším měřítku," uvedl Miloš Mastník, produktový ředitel GTS Novera.
Další možnosti, jak ušetřit, mají například majitelé chytrých mobilních telefonů, které se mohou připojit do bezdrátových sítí WiFi. Z těch totiž mohou lidé s využitím odpovídajícího softwaru telefonovat přes internet stejně jako by byli u stolního počítače.

Kolik zaplatí obyvatelé evropských zemí