Neziskovky se bojí krachu

Martin Rozumek, ředitel humanitární Organizace pro pomoc uprchlíkům (OPU), chodí obden do banky kontrolovat účty. Už měsíce čeká, že mu Ministerstvo práce a sociálních věcí pošle peníze na projekty spolufinancované z fondů EU. Zatím čeká marně - podobně jako desítky velkých i malých neziskových organizací.
Zpožďování plateb u jednoho z evropských programů, takzvané iniciativy Equal, zavedená nevládní organizace zpočátku téměř nevěnovala pozornost. Peníze nepotřebovala, měla dost vlastních zdrojů.
Devět měsíců poté, co miliónové projekty na podporu integrace cizinců na český trh práce začaly, se ale OPU dostala pod tlak: její vlastní "kohoutky" vyschly, nedostatek financí navíc ohrožuje i realizaci jiných projektů, jež s Equalem nesouvisejí.

Audit Evropské komise

"Kvůli průtahům na ministerstvu práce jsme úplně na suchu, nemáme vůbec nic," přiznává Rozumek, do jehož kanceláře dnes přijdou auditoři Evropské komise, aby se přesvědčili, jak se v Česku uskutečňuje iniciativa Equal.
"Řeknu jim, že bych do toho podruhé nikdy nešel," tvrdí ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům. "Teď už nemáme co ztratit."
Žadatelů, kteří se nechali zlákat představou, že jim Evropská unie z Equalu pomůže zaplatit projekty, na něž by jinak jen stěží našli dost peněz, je Česku víc než padesát. Patří mezi ně obecně prospěšné společnosti, nadace, úřady práce i některá města.
"Kromě těch, co o peníze zažádali, jsou ve hře ještě stovky jejich takzvaných partnerů z Česka i z ciziny," upřesňuje Radim Burkoň ze společnosti České Švýcarsko, která by spolu s Krásnou Lípou na severu Čech ráda otevřela nové komunitní centrum.
Právě uzavření smlouvy s domácím i zahraničním partnerem bylo jednou z hlavních podmínek, aby žadatel úspěšně ukončil první část projektu (v evropské hantýrce nazývanou Akce 1). Po skončení Akce 1 mělo ministerstvo práce proplatit veškeré dosavadní náklady.
"Nic takového se bohužel ani u nás, ani v drtivé většině ostatních případů nestalo," tvrdí Martin Rozumek z Organizace pro pomoc uprchlíkům. "Dostali jsme jen zálohu, a i ta přišla s mnohaměsíčním zpožděním," říká. "Podle původního harmonogramu přitom měla Akce 1 skončit už někdy v dubnu. Už v dubnu jsme tedy měli dostat i naše peníze."
Za to, že finance na účty nepřišly, si však podle Ministerstva práce a sociálních věcí může řada neziskových organizací - kvůli vlastním chybám - sama. Každá z nich totiž musí předložit speciální finanční a technickou zprávu. A peníze dostanou až poté, co je Škromachův resort odsouhlasí.
"Naši finanční zprávu nám vrátili snad devětkrát, a to kvůli naprosto vymyšleným chybám," zlobí se Martin Rozumek z OPU.
"Byrokracie kolem Equalu je opravdu příšerná," souhlasí i Alena Králíková, ředitelka obecně prospěšné společnosti Gender Studies, dalšího z žadatelů o peníze z Equalu. Třeba v Dánsku je to přitom podle ní úplně jinak. "Navíc: zatímco pro nás platí velmi přísné termíny, ministerstvo žádné dodržovat nemusí. A to není fér," říká ředitelka.

Otazníky kolem partnerství

Průtahy v odesílání plateb, které měly jen v Organizaci pro pomoc uprchlíkům či u Gender Studies zaplatit přes deset pracovních míst a kvůli nimž si už minimálně jedna moravská nezisková organizace musela vzít riskantní překlenovací úvěr, však nejsou jediným problémem iniciativy Equal.
Od letošního léta řeší žadatelé ještě něco: otázku, co znamená "princip partnerství", na němž celý tento evropský program stojí.
"Pokud se problém nevyřeší, může český Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) později napadnout všechny projekty napříč všemi programy pomoci EU," vysvětluje Radim Burkoň z Českého Švýcarska.
ÚOHS by totiž mohl tvrdit, že se na partnerství vztahuje zákon o veřejných zakázkách. A podle něj smí být partnerem jen ten, kdo prošel výběrovým řízením. Ani v jednom z desítek partnerství uzavřených v Česku (nejen) v rámci Equalu ale nic takového neproběhlo.

České potíže s programem Equal

Co je to iniciativa Equal?
Iniciativa Equal je jedním z programů financovaných z fondů EU. Jejím cílem je bojovat proti diskriminaci na trhu práce. Žadatel o peníze musí nejprve najít domácí a zahraniční partnery, s nimiž bude svůj záměr realizovat (první část projektu, tzv. Akce 1). Teprve pak se může projekt rozjet (Akce 2 a 3).
Problémy s opožděnými platbami...
Kvůli "přílišné byrokracii na ministerstvu práce" (argument příjemců peněz) a "nedokonalým finančním zprávám žadatelů" (argument MPSV) čekají neziskové organizace a další subjekty na peníze, které měly dostat už dávno. Projekt tak musí financovat z jiných zdrojů.
...A "principem partnerství"
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže v srpnu uvedl, že se na výběr partnerů vztahuje zákon o veřejných zakázkách. Ministerstvo to vzápětí - po protestu příjemců - odmítlo s tím, že partneři musí "jen" uzavřít smlouvu o sdružení podle par. 829 obč. zákoníku. Právníci příjemců to ale odmítají: podle nich by z ní vyplývala "řada účetních, daňových a právních problémů".