Premiér: Zákoník práce nebude platit dlouho


Nový zákoník práce, jehož podobu prosadili ve vládě sociálně demokratičtí ministři a vyvolali tak rozepři ve vládní koalici, bude podle premiéra Jiřího Paroubka platit jenom do doby přijetí nového občanského zákoníku.
Premiér tak novou normu obhajoval na sněmu Svazu průmyslu a dopravy, který patří k největším kritikům nové kontroverzní normy.
"Předpokládám, že nový občanský zákoník může být do roku a půl předložen do vlády a legislativního procesu. A až bude schválen, skončí tento zákoník práce," řekl Paroubek.
"Až bude přijat občanský zákoník, nebude už žádný zákoník práce potřeba," dodal ještě premiér.
S tím ale nesouhlasí ani průmyslníci, ani odbory. Šéf Konfederace odborových svazů Milan Štěch tvrdí, že zákoník práce platit nepřestane.
Zástupci Svazu průmyslu a dopravy a Hospodářské komory zase po včerejším prohlášení premiéra Paroubka chtějí, aby vládou přijatý zákoník práce poslanci a senátoři nepřijímali a do doby přijetí občanského zákoníku platil ten stávající.
"Je lepší nedělat nový zákoník práce, který by platil řekněme dva roky, a je daleko rozumnější zůstat u stávajícího zákoníku práce," uvedl šéf Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Míl.
Paroubek však na přijetí nové normy trvá. "Nový zákoník práce potřebujeme, v tom nynějším jsou paragrafy ze šedesátých let," řekl s tím, že ve sněmovně chtějí sociální demokraté prosadit pouze změnu dvou paragrafů zákona týkající se působení a vlivu odborů.
Ty jsou vedle paragrafů, jež určují podmínky přijímání a propouštění zaměstnanců, hlavním terčem kritiky. Sociální demokraté trvali na tom, že podnikatelé nesmějí vydávat bez souhlasu odborů vnitřní předpisy a odborům má zůstat i právo zakazovat práci přesčas a kontrolovat, jak podniky dodržují právní předpisy. Odmítli také požadavky na jednoměsíční výpovědní lhůtu a roční zkušební lhůtu pro nové pracovníky.
V koalici jsou hlavními odpůrci zákoníku práce lidovci. Uvedli, že podají ústavní stížnost, pokud se paragrafy týkající se odborů nezmění. Včera je v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Frekvence 1 podpořil i ministr bez portfeje a šéf legislativní rady vlády Pavel Zářecký. Řekl, že návrh zákoníku práce je v těchto částech protiústavní.
Ve sněmovně sociální demokraté mohou počítat s podporou komunistů. ODS připravuje vlastní návrh zákoníku. "Pro současný návrh bez významných změn hlasovat nemůžeme," uvedl předseda Mirek Topolánek.