Měny střední Evropy při včerejším obchodování opět nejvíce ovlivňovala politika. Po parlamentních volbách v Německu ze začátku minulého týdne hýbalo měnami v regionu politické dění v Polsku, shodují se analytici.
"Trhy střední Evropy otevřely celkově ve slabším tónu - výsledky polských voleb zprvu působily rozpačitě a celý region oslabil," konstatoval Josef Řeřicha ze společnosti ING. "Svůj vliv měl i dolar, který si vede velmi dobře poté, co se ukázalo, že dopady hurikánu Rita nebudou tak velké," doplnil.
Česká koruna a maďarský forint mírně zpevnily a slovenská koruna stagnovala. Propad v pondělí zaznamenal především polský zlotý - podle agentury Bloomberg patřil pohyb zlotého ze začátku obchodování k nejvýraznějším na světových devizových trzích.

Koruna může oslabit
Česká koruna sice během dopoledne dosáhla nejslabší úrovně za poslední týdny, 29,65 k euru, ale příliv nákupů především ze strany exportérů přinesl posílení, uvedl Řeřicha. Česká měna ukončila na 29,48 za euro a k pátku posílila o 0,2 procenta.
Koruně nepomáhají ani mediální roztržky na domácí politické scéně. "Česká měna bývá obvykle k podobným taškařicím imunní, ale vzhledem k vývoji v okolních zemích může být náchylná k oslabení," komentoval Miroslav Plojhar z České spořitelny pro agenturu ČTK.
I podle Heleny Horské z Raiffeisenbank vývoj v tomto týdnu spíše nahrává korekci. "Diskuse o možných předčasných volbách vnášejí na trh nervozitu. Pro korekci navíc mluví i posilování dolaru," uvedla.
Nicméně podle ní jde o "zdravou" úpravu kursu a pod hodnotou 29,60 za euro doporučuje korunu nakupovat. "Po zklidnění politické situace by mohlo přijít opět posilování," předpovídá.

Polské volby trh překvapily
Polská měna v reakci na první výsledky tamních parlamentních voleb k euru zpočátku oslabila až o 1,5 procenta. Obchodování ukončila na hodnotě 3,90 za euro o 0,7 procenta slabší k pátečnímu závěru. Ještě v minulém týdnu se kurs polské měny k euru vyšplhal až k svému tříletému maximu.
Volby v Polsku vyhrála podle očekávání pravice, nicméně překvapivým absolutním vítězem se podle odhadů stala konzervativnější Právo a spravedlnost. Favorit polských finančních trhů, liberální Občanská platforma, je až druhá, a to na trhy přináší nejistotu, uvedla agentura Bloomberg.
"Devizový trh nyní čeká na rozdělování postů v polské vládě. Klíčové bude především ministerstvo financí, které určuje strategii přijetí eura a boj s deficitem veřejných financí," řekla Horská. "Právo a spravedlnost je konzervativnější a obává se rozpočtových škrtů," uvedla analytička. Vypořádání se s deficitem je přitom rozhodující pro přijetí eura a trh se obává odložení na pozdější dobu než rok 2010, tvrdí agentura Reuters.
Bezprostřední reakcí na volební výsledky byly poklesy i na dalších trzích. Cena dluhopisů klesla, oslabily i polské akcie. Burza však nakonec zavírala v zisku.

Vývoj kursů středoevropských měn k euru