Arvo Pärt: díky bohu slavný skladatel

/Od našeho spolupracovníka/ 

Jedenáctého září oslavil sedmdesátiny estonský hudební skladatel Arvo Pärt: jeden z nemnoha soudobých autorů hudby, jejichž tvorbu a jméno ještě pořád zná široké publikum napříč kontinenty. Co ho k tomu předurčilo? Kombinace dvou jevů: výjimečný talent, jaký se najde jednou za generaci, a pak citlivá, ale účinná propagace. Za jakých podmínek může vůbec dnešní skladatel dojít širšího uznání? 

Sedmdesátiletý Arvo Pärt je opak zázračného dítěte. Vlastní styl, který svět tak dychtivě přijal, našel až kolem čtyřicítky. V soudobé hudbě plné konstrukcí a nervních disonancí se rozhodl vrátit na práh hudby: k tichu, z něhož vyvěrají prosté melodické útržky a harmonie.

Je to hudba plná souzvuku, ale není snadné o ní říci, že je líbivá: na to má v sobě příliš vyrovnanosti a neutrality. Styl, který udržuje zvukovou konstantu, symbol neutichajícího "jediného", nazval Arvo Pärt výrazem "tintinnabuli" (latinsky zvonky). "V tintinnabuli jsem sám s tichem. Zjistil jsem, že stačí, když se krásně zahraje jenom jediná nota. Je to útěk do dobrovolné chudoby." 

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.