Finanční skupiny J&T a PPF vstoupily do největšího tuzemského výrobce léků, firmy Zentiva. Od amerického fondu Warburg Pincus koupily třináct procent akcií podniku.
Dosud největší akcionář Warburg Pincus v posledních dvou dnech prodal asi 28 procent akcií Zentivy, nyní drží zhruba dvacet procent.
Celkově fond za 10,7 miliónu akcií inkasoval přes jedenáct miliard korun, když v pondělí prodával za 1040 a v úterý za 1025 korun.
Představitelé společnosti Warburg Pincus, stejně jako J&T a PPF, se k transakci nevyjádřili.
Výprodej akcií přichází krátce poté, kdy jejich cena vystoupala na rekordní hodnoty, a to po nákupu rumunského výrobce léků Sycomed. "Fond již zřejmě neviděl další možnost navýšení zisku při prodeji strategickému investorovi a rozhodl se pro prodej na burze," komentuje prodej Petr Bártek, analytik společnosti Cyrrus.
Zentiva loni v červenci vstoupila na burzu cenou 485 korun za akcii. Při současném prodeji se tak akcie více než dvakrát zhodnotily.
"Je přirozené, že po sedmileté, nejúspěšnější investici v Evropě začíná Warburg Pincus své prostředky vkládat do dalších investic," komentoval generální ředitel společnosti Jiří Michal transakce v rozhovoru pro BBC. Naznačil také, že fond se zřejmě postupně přestane v Zentivě angažovat.
V následujících 120 dnech by však Warburg žádné další akcie prodávat neměl, vyplývá z informací, které poskytl vedení Zentivy.
Manažeři Zentivy tvrdí, že současné přesuny podílů ve firmě žádným způsobem neovlivní aktivity společnosti. "Vedení se na nynější nabídce akcií nepodílelo," řekl Michal agentuře Reuters. Podle něj jde o transakci mezi finančními investory. Manažeři Zentivy drží dvanáct procent akcií podniku. "Warburg Pincus je finančním investorem, nikoliv strategickým," tvrdí mluvčí Zentivy Věra Kudynová.
Warburg již jednou část svého podílu v Zentivě prodal, a to začátkem května. Po tomto obchodu druhý největší investiční fond na světě, který se specializuje na rozjíždění a restrukturalizaci firem, kontroloval přibližně 48 procent akcií podniku.
Ostatní investoři se odchodu důležitého finančního partnera obávají, akcie za poslední dva dny výrazně oslabily. Včera klesly o dvě třetiny procenta na 1061 korun. "Oslabování bude zřejmě pokračovat, je to standardní reakce trhu," tvrdí Bártek.
Zentiva se bez ohledu na současné majetkové přesuny hodlá dál víc věnovat novým trhům. Kromě Rumunska svou pozornost zaměřuje na další země východní Evropy. V Polsku její tržby vzrostly v prvním pololetí meziročně o téměř sedmdesát procent, v Ruské federaci i Pobaltí o více než čtyřicet.
Další významnou akvizici však letos nechystá. "Určitě ne," prohlásil Michal.

050921-15-1 ()