Vzděláním architekt, životním posláním "lovec nacistů" a ve volných chvílích filatelista jménem Simon Wiesenthal včera zemřel.

Podle svých slov našel všechny masové vrahy, které hledal, a ve skromném vídeňském bytě dožil jako důchodce. "Má práce je hotová," prohlásil už před dvěma lety. Zemřel jako šestadevadesátiletý.

Přežil drtivou většinu zločinců, kvůli nimž se během pobytu v koncentračních táborech dvakrát pokusil o sebevraždu. Z šesti tisíc případů, které Wiesenthal a jeho střediska pro dokumentaci holocaustu vyšetřovali, se dostalo 1100 nacistů před soud.

"Budoucí vrazi musí vědět, že tu budou i budoucí Wiesenthalové," říkával.

Židovské dokumentační centrum ve Vídni stojí jen asi sto metrů od místa, kde dříve mělo sídlo vídeňské gestapo. Místo, kde Wiesenthal strávil padesát let svého života, je nenápadný třípokojový úřad s několika kusy nábytku.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.