Akcie, dluhopisové výnosy, euro - to vše padalo. Taková byla včerejší reakce německých trhů na víkendový volební pat. V hlavách mnohých obchodníků se mísila nejistota s pesimismem - nízké daně a nižší pracovní náklady, plynoucí z možné vládní politiky Angely Merkelové, dávají zřejmě sbohem.
"Pokud trhy něco opravdu nesnášejí, tak je to nejistota. A té se jim teď dostává vrchovatě," poznamenal Wolfram Gerdes, investiční šéf frankfurtské společnosti Cominvest Asset Management.


Trhy míní, že povolební situace oddálí reformy, a tím pádem i nastartování slibného ekonomického růstu v zemi, jejíž nezaměstnanost je na dostřel rekordním hodnotám od konce druhé světové války, uvádí Bloomberg.
Index DAX, klíčový ukazatel frankfurtské burzy - předního trhu s akciemi v celé eurozóně - klesal včera dopoledne o zhruba 2,3 procenta, nejvýrazněji od letošního dubna. Během dalšího obchodování nakonec korigoval a na hladině zhruba 4926 bodu vykázal přibližně 1,2procentní pokles.


Euro se zase vůči dolaru propadlo nejníže za uplynulých sedm týdnů. Na úrovni 1,210 dolaru za jednotku měny eurozóny však svůj propad zastavilo a v průběhu odpolední části seance zpevnilo na 1,2152 dolaru za euro. Vyjádřeno v procentech, odpoledne ztrácelo oproti páteční uzávěře téměř 0,7 procenta.
Souhrnný ukazatel německých desetiletých obligací si polepšil první den z posledních čtyř uplynulých, čímž poslal výnosy o tři bazické body neboli 0,03 bodu procentního níže, k hodnotě 3,11 procenta. Výnosy však dosáhly rekordně nízké úrovně, 3,04 procenta, již dříve v tomto měsíci v reakci na obavy obchodníků z růstu cen ropy.


Obchodníci hleděli k hospodářské politice křesťanské demokratky Merkelové s nadějemi. Podporu političce vyřkl například vlivný svaz německého průmyslu BDI, který sdružuje na 107 tisíc větších firem. Politička si je naklonila třeba návrhem na odložení zákonné ochrany pracovníků proti blíže neodůvodněným výpovědím u firem s dvaceti nebo méně zaměstnanci stejně jako touhou po snížení korporátních daní a po omezení růstu mezd. "Z výsledku jsme hluboce rozčarovaní," prohlásil Jürgen Thumann, prezident svazu BDI. "Teď bude mnohem obtížnější Německo spravovat," doplnil.


Analytici a političtí komentátoři nabízejí řešení povolebního patu prostřednictvím vytvoření velké koalice. Trhům se takové východisko příliš nezamlouvá. "Koalice mezi největšími partajemi v zemi není pro Německo dobrým řešením. Problémy tak nebudou řešeny," varuje Bernard Walschots, šéf výzkumu u Rabobank Groep.
"Česko je velice otevřenou ekonomikou a klíčovým trhem je pro ni právě Německo. Také tuto souvislost mohou investoři vnímat jako negativní pro budoucí exporty a potažmo korunu," upozorňuje Tomáš Vlk z Patria Online.
Česká koruna včera oslabila vůči americkému dolaru nejvíce ze všech světových měn. Ztratila 1,67 procenta a znehodnotila na 24,1726 koruny za dolar. Oslabila i vůči euru, a sice o 0,89 procenta.

050920-19 ()