Spisovatel Pavel Kohout se svou ženou Jelenou Mašínovou neuspěl se žalobou na Česko u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku.
Soud totiž zamítl stížnost na délku řízení u soudů ve sporu o autorská práva k filmu 7 zabitých. Film vyrobilo v roce 1965 Filmové studium Barrandov a na jeho vzniku se oba autoři podíleli. Dílo bylo několik let v kinech promítáno, pak bylo na dvacet čtyři let staženo a teprve v roce 1992 je odvysílala Česká televize. Učinila tak ale podle Kohouta i Mašínové bez jejich souhlasu.

Případem se česká justice začala zabývat už v roce 1994, celá věc ale byla pravomocně skončena v březnu 2001. Soudy prvního a druhé stupně rozhodovaly opakovaně, o sporu rozhodovaly také Vrchní a Ústavní soud.
Soudci ve Štrasburku ale uvedli, že české soudy postupovaly poměrně plynule, když městský soud vydal první rozsudek rok po zahájení řízení. "Jako přiměřené hodnotil také období devatenácti a čtrnácti měsíců, po kterých vydaly po řadě městský soud a Vrchní soud svá druhá rozhodnutí," uvedl mluvčí Ministerstva spravedlnosti Petr Dimun.
Ve Štrasburku v pátek Česko uspělo i v dalším sporu. Soud zamítl žádost Dagmar Mohylové, která si stěžovala na postup ve sporu o restituční majetek.

Jde teprve o třetí a čtvrtý úspěšný spor státu u evropského soudu od roku 1993. Naopak v neprospěch České republiky bylo vyneseno 57 rozsudků. Minulý týden stát prohrál ve Štrasburku další spor. Pavel Vrábel a Cyril Ďurica vysoudili osm tisíc eur kvůli deset let trvajícímu sporu o náhradu za využití vynálezu.
Česko už kvůli zdlouhavým soudům muselo od roku 2000 vyplatit svým občanům asi pět miliónů korun. Počet žalob, které lidé v Česku pošlou k Evropskému soudu pro lidská práva, rok od roku stoupá. Zatímco před dvěma roky se na štrasburský soud obrátilo pouze sedmnáct stěžovatelů, za prvních šest měsíců to bylo čtyřikrát více žalob.