Stát už nesmí mít výhody před ostatními věřiteli

Ministerstvo financí, finanční úřady i soudy musí změnit svůj dosud běžný postup, podle kterého stát během konkursů firem zvýhodňoval sám sebe před ostatními věřiteli. Úřady tak často postupovaly ve sporech o vrácení daně z přidané hodnoty. Nejvyšší správní soud však včera zveřejnil rozhodnutí, které takovou praxi změní.
Při posuzování konfliktu mezi správcem konkursní podstaty zkrachovalé společnosti Agroklas ve Slavkově u Brna a finančním úřadem o to, jak je možné použít přeplatek DPH, respektoval červnové rozhodnutí Ústavního soud a dal zapravdu správci.
Ústavní soud přitom rozhodl, že stát nemůže peníze z přeplatků DPH přednostně použít na úhradu svých pohledávek vůči zkrachovalým podnikům vzniklých před vyhlášením konkursu. Nejvyšší správní soud měl sice dosud opačný názor a v minulém roce rozhodl, že tak správci daní postupovat mohou, ve včera zveřejněném případu však postupoval podle rozhodnutí Ústavního soudu.

Klíčové rozhodnutí

Jde přitom o velmi důležité rozhodnutí, podle kterého se budou posuzovat i další případy soudních pří konkursních správců a finančních úřadů o přeplatek DPH a placení dluhů státu.
Podle informací komor sdružující správce se rozhodnutí bude týkat desítek soudních jednání, přesné číslo ale není k dispozici.
Přitom právě kvůli rozhodnutí Nejvyššího správního soudu z minulého roku Ministerstvo financí i finanční úřady zatím nechtěly respektovat červnový nález Ústavního soudu.
To se nyní musí změnit. "Je to klíčové rozhodnutí pro další posuzování této problematiky. Říkáme jasně, že je nutné respektovat rozhodnutí Ústavního soudu jako nejvyšší soudní autority. Je to také jasný signál pro krajské soudy, jak mají tyto případy posuzovat," uvedl soudce Nejvyššího správního soudu Vojtěch Šimíček.

Spokojení správci

Šimíček uvedl, že včera zveřejněné rozhodnutí soudu pomůže urychlit vyřešení těchto sporů.
"Je to rozhodnutí ve prospěch účastníků řízení. V případě, že bychom trvali na svém názoru, spory by stejně skončily u Ústavního soudu, který by naše rozhodnutí zrušil. A to by znamenalo jenom jejich prodlužování," dodal soudce Šimíček.
Včerejší rozhodnutí Nejvyššího správního soudu je důležité nejenom pro správce, ale také pro "nestátní" věřitele zkrachovalých firem. Podle zástupců konkursních správců jde ve sporu o DPH totiž o velmi vážný problém, který komplikuje fungování a záchranu zkrachovalých podniků.
"Peníze, které správce potřeboval na provoz podniku, šly na úhradu dluhů, které vznikly kdysi v minulosti a o nichž mnohdy správci ani nevěděli. Respektování názoru Ústavního soudu je krok, který potvrzuje, že všichni věřitelé jsou si rovni," uvedl člen představenstva Komory specialistů pro krizové řízení a insolvenci Josef Šrámek.

Jde o milióny

V případě přeplatků DPH přitom podle konkursních správců šlo o desetitisíce až milióny korun, které pak firmám chyběly. Například v případě konkursního správce společnosti Textilana v Liberci šlo o třistatisícový přeplatek, u společnost TOS Čelákovice v konkursu byly odpočty DPH průměrně ve výši jednoho miliónu korun měsíčně.
"Ty peníze jsou pro chod podniku potřebné a přispívají k jeho záchraně," dodal Šrámek.
Ministerstvo financí dosud právě s odvoláním na různá rozhodnutí soudu nevydalo pro finanční úřady sjednocující stanovisko nebo metodický pokyn upravující jednotný postup správců daní.
Zatím však ministerstvo nechce rozhodnutí Nejvyššího správního soudu jakkoliv komentovat. "Nejprve se s tímto novým rozhodnutím soudu musíme seznámit, pak se k němu můžeme oficiálně vyjádřit," uvedl mluvčí ministerstva Marek Zeman.

Spor o vracení DPH

Dosavadní praxe
Finanční úřady používaly přeplatky DPH k úhradě dluhů zkrachovalých podniků na daních a sociálním nebo zdravotním pojištění vzniklých před konkursem. Soudy nebyly v posuzování jednotné. Na stranu správců konkursní podstaty se postavil Nejvyšší soud, jiný názor měl ale Nejvyšší správní soud. Letos v červnu Ústavní soud uvedl, že stát zvýhodňuje sám sebe před ostatními věřiteli.
Co se změní
Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že je nutné nález Ústavního soudu respektovat. To znamená závazné vodítko pro rozhodování obecných soudů při posuzování žalob, sjednotí to jejich rozhodování. To musí vycházet z nálezu Ústavního soudu, a dojde tedy ke zkrácení soudních sporů. Ministerstvo financí se nebude moci odvolávat na různé soudní rozhodnutí a bude také muset názor Ústavního soudu respektovat. Ministerstvo ale nechce svůj další postup do doby, než se seznámí s rozhodnutím Nejvyššího správního soudu, komentovat.