ODS je proti členství v Radě bezpečnosti

Občanská demokratická strana nechce, aby Česko v letech 2008 až 2009 usedlo v křesle nestálého člena Rady bezpečnosti OSN. Její předseda a možný šéf příští vlády Mirek Topolánek včera připomněl, že ve stejnou dobu má země předsedat i Evropské unii.
"Obě tyto funkce by znamenaly pro Českou republiku mimořádné nároky po finanční, personální i odborné stránce," řekl Topolánek poté, co o české ambici stát se za tři roky evropskou a světovou diplomatickou velmocí informovaly HN.
"Vzhledem k tomu, že skutečné přípravy na zvládnutí takové zátěže vláda ještě nezahájila, lze se obávat i mezinárodní blamáže, pokud by ČR neplnila svou roli dobře," dodal předseda nejsilnější opoziční strany.
Stažení kandidatury, o níž vláda rozhodla už v roce 2003, naopak rezolutně odmítl premiér Jiří Paroubek, který bude za české zvolení do Rady bezpečnosti ode dneška lobbovat přímo v sídle OSN - v New Yorku.
"Rozhodně jsem proti stažení či odkladu kandidatury," odpověděl Paroubek na dotaz HN. Výzva občanských demokratů je podle něj jen jedním "z dalších důkazů naprosté nekompetentnosti ODS v oblasti zahraničních vztahů".
Premiér na rozdíl od opoziční občanské demokracie tvrdí, že účast v Radě bezpečnosti nebude Česko téměř nic stát. I co do personálního obsazení půjde podle něj o "relativně komorní záležitost", která se s unijním předsednictvím vůbec nedá srovnávat.
Také ministr zahraničí Cyril Svoboda nevidí důvod, proč stahovat kandidaturu do Rady bezpečnosti či vzdát se možnosti předsednictví v EU. "A jestliže ODS říká před volbami opak, zpochybňuje pouze své vlastní schopnosti," dodal.
Pokud se ODS dostane příští rok k moci, bude mít čas kandidaturu do Rady bezpečnosti zrušit. Volby, v nichž chce Česko uspět, jsou totiž až na podzim 2007. (zuk)