Soudci odcházejí hlavně kvůli nečinnosti

Královéhradecká soudkyně Petra Hušková, kterou včera za průtahy v řízení zbavil funkce Nejvyšší soud, není prvním soudcem, který letos přišel o své místo. V květnu byl stejně potrestán také prostějovský soudce Pavel Marčík. Oba případy i většina předchozích verdiktů, při nichž byli soudci zbaveni funkce, mají společný důvod - průtahy v soudních řízeních, které soudci způsobili.
Z osmi případů od roku 2000, kdy kárné řízení skončilo odvoláním ze soudcovské funkce, se průtahů týkala polovina rozhodnutí. Další soudci byli potrestáni kvůli krádeži v supermarketu, svévolnému prodloužení stáže v zahraničí nebo kvůli opilosti.

Zbraně proti průtahům

Soudkyně Hušková přitom byla odvolána v týdnu, kdy vláda projednávala zprávu o žalobách českých občanů k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Především kvůli průtahům v soudním jednání stát už musel vyplatit od roku 2000 odškodnění ve výši pěti miliónů korun.
I tento týden uspěla ve Štrasburku stížnost z Česka. Skoro sto osmdesát tisíc korun jako náhradu morální újmy a nákladů řízení vysoudil Petr Volf. "Evropský soud pro lidská práva konstatoval, že délka trestního řízení, jež na čtyřech stupních soudní soustavy trvalo téměř jedenáct let a čtyři měsíce, se jeví na první pohled jako nepřiměřená. Zejména proto, že se jedná o trestní věc. Řízení provázely průtahy, přičemž soud uvedl, že stěžovateli nelze přičíst k tíži nekázeň a neúčast předvolaných svědků na hlavních líčeních," uvedl mluvčí Ministerstva spravedlnosti Petr Dimun.
Před týdnem vláda kvůli zdlouhavým soudním jednáním a žalobám k mezinárodnímu soudu schválila zákon o odpovědnosti státu za způsobenou škodu.
Ten má umožnit, aby se stát se stěžovateli mohl vyrovnat za zbytečné průtahy, aniž by se lidé museli obracet na štrasburský tribunál.
Průtahy v jednání soudů má pomoci odstranit také ukončení stop stavu v justici, znamenající příchod nových soudců. Plánuje se také výrazné snížení administrativy v činnosti soudců.

Nemoc a těžké kauzy

Na Huškovou podal předseda Krajského soudu v Hradci Králové Milan Bořek předloni v říjnu a loni v březnu dvě kárné žaloby kvůli průtahům v soudních řízeních, která měla na starosti.
Soudkyně řešila v Hradci Králové obchodní spory a konkursní věci. Kárný senát pražského soudu jí loni prokázal průtahy v padesáti obchodních a konkursních případech, většinou z let 2002 a 2003. Hušková se závěry vrchního soudu nesouhlasila, a proto se obrátila na Nejvyšší soud, ten ale včera dal za pravdu Vrchnímu soudu.
Obvinění z nečinnosti Hušková popírá. Případné problémy mohly podle ní vzniknout pouze v sedmi kauzách.
"Prodlevy v jednání byly způsobeny tím, že jsem byla nemocná, složitostí jednotlivých konkursních kauz a také tím, že účastníci řízení nechtěli spolupracovat," uvedla Hušková.
V odvolání tvrdila, že vrchní soud ji potrestal bez toho, aniž by tyto skutečnosti zohlednil.

Související