Kolem místa Benešové Němec jen přešlapuje

Ministr spravedlnosti Pavel Němec zatím nevybral žádného konkrétního kandidáta na post nejvyššího státního zástupce, který by měl ve funkci nahradit Marii Benešovou. S tou má Němec dlouhodobě rozpory a v pondělí na ni podal kárnou žalobu a požaduje její odvolání z funkce.

Tři varianty

Mezi kandidáty, které ministr Němec nyní posuzuje, je olomoucký vrchní zástupce Ivo Ištvan a státní zástupkyně z Hradce Králové Renáta Vesecká, oficiální nabídku vést zastupitelství ale nedostali.
Ve hře je podle důvěryhodného zdroje z Ministerstva spravedlnosti také třetí varianta a tou je, že by se nejvyšším státním zástupcem stal odborník mimo státní zastupitelství, nejlépe někdo z renovovaných právníků. O žádném konkrétní jménu se ale nemluví. Samotný ministr Němec odmítá výběr a konkrétní jména jakkoliv komentovat.
S nejvyšší státní zástupkyní Marií Benešovou jednal včera také nový náměstek ministra spravedlnosti Jiří Vyvadil. "Jde pouze o shodu náhod, nemělo to žádnou souvislost s kárnou žalobou a spory mezi ministrem a nejvyšší státní zástupkyní," uvedl Vyvadil. "Jednali jsme o problémech justice a podobnou schůzku jsem měl také na Krajském státním zastupitelství v Brně. Objíždím i další státní zastupitelství."
Vyvadil včera uvedl, že si cení kvalit státní zástupkyně Renaty Vesecké, dodal ale, že obsazení místa nejvyšší státní zástupkyně není v jeho kompetenci.
Ministr Němec v pondělí podal u Vrchního soudu v Olomouci na Marii Benešovou kárnou žalobu s návrhem na odvolání z funkce. "Svým jednáním ohrozila důvěru v jednání státního zastupitelství a snížila vážnost a důstojnost státního zástupce," napsal ministr v kárné žalobě. Němec Benešové vytýká zejména výroky, kterými nařkla mluvčího Dimuna z braní úplatků od televize Nova.

Koalice zatím nejedná

Benešová se později Nově omluvila, Dimunovi však ne. Druhého prohřešku se Benešová podle Dimuna dopustila v rozhovoru pro HN. "Obvinila ministra, že se jí snaží postihnout za to, že její zásluhou dobře pracují odbory státních zastupitelství zabývající se hospodářskou kriminalitou, a za to, že se snaží postihnout korupci ve fotbale," uvedl Dimun.
Pokud kárný senát Vrchního soudu v Olomouci uzná, že se Benešová provinila, může ji potrestat důtkou, snížením platu či zbavením funkce žalobce.
Ministr Němec zatím kvůli jednání o návrzích na výměnu Benešové zatím neoslovil ani své koaliční partnery. Ti rychlé řešení nečekají a lidovci výměnu odmítají úplně.
"Zatím jsme žádnou nabídku na jednání neobdrželi. Navíc náš názor je v této věci dlouhodobě stejný. Nemyslíme si, že by se měl někdo odvolávat z funkce jenom proto, že má jiný právní názor než ministr," uvedl předseda lidovců Miroslav Kalousek. Předseda vlády Jiří Paroubek už v úterý řekl, že kárnou žalobu za strany ministra považuje za unáhlený krok. O situaci na Nejvyšším státním zastupitelství chce jednat na koaliční schůzce, žádný termín ale stanovený nebyl.

Nové peníze soudům

A zatímco spor o místo nejvyšší státní zástupkyně není stále rozhodnut, podařilo se ministru Němcovi přesvědčit své vládní kolegy o zrušení personálního stop stavu v justici. Vláda totiž včera rozhodla, že v příštím roce uvolní na přijetí nových soudců a státních zástupců 360 miliónů korun.
Příští rok tak může být podle mluvčího ministerstva spravedlnosti jmenováno asi sto nových soudců a více než 140 nových státních zástupců. "Získané prostředky rovněž umožní zajistit dostatečný počet aparátu pro odborné zázemí soudů a státních zastupitelství," dodal Dimun.
Podle Dimuna je navýšení počtu soudců a žalobců jedním z nejvýznamnějších kroků pro reformu justice. Dalším je prosazení novely zákona o soudech a soudcích a vyšších soudních úřednících. Jejím cílem je zejména uvolnit soudcům ruce tím, že některé jejich kompetence budou převedeny na vyšší soudní úředníky.
Prezident Soudcovské unie Libor Vávra uvedl, že situace na soudech by se nyní měla řešit spíš změnou systému práce a přílivem administrativních sil, což je levnější než zvyšování počtu soudcovských míst. "Když se systém práce změní, mohl by se počet soudců znovu snížit," uvedl pro ČTK.


Spor o Benešovou

23. dubna - MF Dnes napsala, že Němec zvažuje odvolání Benešové kvůli jejímu postupu v případu katarského prince, obviněného kvůli sexuálním kontaktům s nezletilými dívkami.
5. července - Benešová obvinila televizi Nova z toho, že její zpravodaj vzal od Němcova mluvčího Dimuna úplatek.
7. července - Benešová uznala, že výrokem o uplácení reportéra TV Nova pochybila.
11. července - Premiér Jiří Paroubek podpořil Benešovou, řekl ale, že očekává její omluvu televizi Nova.
23. srpna - Němec vyzval Benešovou k rezignaci kvůli kauze katarského prince.
28. srpna - Premiér Paroubek řekl, že odvolání nejvyšší státní zástupkyně by nyní bylo politicky neprozíravé. Veřejnost by je totiž dávala do spojitosti s kauzou prince Sáního.
6. září - Němec podal kárnou žalobu na Benešovou. Žádá, aby byla kvůli svému mediálnímu vystupování odvolána z funkce státního zástupce.

Související