Burza i koruna by mohly oslabit

Po několika úspěšných týdnech, kdy pražská burza posouvala své indexy stále výš na nové rekordy, by v tomto týdnu měly akcie podle předpovědí spíše ztrácet. Analytici ale i nadále očekávají nadprůměrné objemy obchodů, neboť investoři se snaží vytěžit z posílení posledních dnů co nejvíce.
"Český akciový trh strmě roste již desátý týden po sobě a výrazná korekce je čím dál pravděpodobnější," podotýká Petr Hlinomaz z BH Securities.
Burzou bude hýbat především dění kolem majoritních podílů v Zentivě a Unipetrolu. V pondělí například končí lhůta, po kterou se největší akcionáři ve farmaceutické Zentivě zavázali, že trhu nenabídnou své akcie. Pokud tak učiní teď, může cena kolísat. "Spíše se kloníme k postupnému odchodu amerického investičního fondu Wartburg Pincus z firmy. Vznikl by tak převis nabídky akcií," říká za společnost Fio Pavel Hadroušek. Naopak Hlinomaz výraznější pokles ceny akcií nepředpokládá.
Neklid na pražskou burzu může vnést také korupční aféra a úterní mimořádná valná hromada koncernu Unipetrol, svolaná minoritním akcionářem Atlantik FT. Většinový vlastník PKN Orlen již získal zpět svá hlasovací práva, neboť v minulém týdnu zveřejnil v souladu se stanovami Unipetrolu svůj návrh na povinný odkup minoritních podílů. "Mimořádná valná hromada tak zřejmě nic nového nepřinese," shrnuje Petr Bártek ze společnosti Cyrrus.
Naopak posílit by v tomto týdnu mohly obě bankovní emise na pražské burze - Erste Bank i Komerční banka. Minulý pátek švýcarská investiční skupina UBS zvýšila doporučení u akcií Erste Bank. V Rumunsku se navíc koncem týdne očekává pokrok ve výběru kupců místní významné banky CEC, kterého se účastní i Erste. Případný úspěch by jí mohl pomoci nahoru ještě výrazněji.
Stejně tak by mohly zpevnit akcie Komerční banky. "Komerční banka je stále podhodnocená. Mohla by zvýšit cenu až o více než sto korun," míní Hlinomaz.
Na devizovém trhu budou v tomto týdnu hrát hlavní roli makroekonomická data, která by měl koncem týdne zveřejnit Český statistický úřad. Údaje o růstu české ekonomiky, kvartální platební bilanci a vývoji inflace budou zřejmě i nadále pro českou ekonomiku příznivé.
"Inflace zůstane podle našich odhadů na současné hodnotě - meziroční nárůst o 1,7 procenta. Hrubý domácí produkt by měl ve stálých cenách vzrůst o 4,7 procenta," uvádí Helena Horská, analytička Raiffeisenbank.
V minulých týdnech koruna podle Horské posilovala především vlivem ztrát dolaru a díky příznivé náladě v celém středoevropském regionu: "Podobně jako loni se mohla projevit aktivita zahraničních investorů, kteří usilovně nakupovali polská, česká, maďarská nebo slovenská aktiva," dodává.
V krátkodobém horizontu se experti shodují na mírném oslabení. "Přibližně k hodnotě 29,20 za euro," doplňuje Petr Bártek. "Celkový trend ale směřuje k dalšímu růstu především díky platební bilanci," dodává.
Naopak Horská do konce září očekává korekci koruny k 29,80. "Není jisté, zda se růst ekonomiky udrží nad čtyřmi procenty i v nejbližší době," zdůvodňuje.