Soukromé školy o své žáky nepřišly

S výjimkou několika elitních škol, na které se v prvním kole přijímacího řízení hlásilo méně zájemců než v předchozích letech, se nová pravidla pořádání zkoušek nijak nepodepsala na poptávce studentů po jednotlivých typech škol.
Vyplývá to z analýzy statistik všech třinácti krajů, které redakce HN požádala o údaje o letošním přijímacím řízení.
Nový systém omezil volnost při podávání přihlášek - děti se na další střední školy mohou hlásit až poté, co neuspějí na té první, již si zvolili. Odpůrci nového zákona proto připomínají, že přes údaje statistik problém zůstává. "Systém je stejný, jako kdyby se dospělý člověk mohl ucházet o práci u jednoho jediného zaměstnavatele," napsal ředitel Prvního obnoveného reálného gymnázia v Praze (PORG) Václav Klaus.

Soukromníci netratili

Nové pravidlo se výrazně nedotklo soukromých škol.
Právě ty musely letos vůbec poprvé jít do ostrého střetu se státní konkurencí: pořádat přijímací řízení v prvním kole ve stejném dni jako školy veřejné.
"Podíl veřejného a soukromého sektoru na vzdělávání se v našem kraji v novém školním roce nemění," tvrdí například Tomáš Bouda, vedoucí odboru školství Moravskoslezského kraje. Souhlasí i mluvčí Jihomoravského kraje Simona Svitáková: "Zatím nevíme, kolik žáků skutečně na soukromé školy nastoupí. Ale úbytek zájemců z našich dat nevyplývá."
Menší zájem o školy provozované soukromníky zaznamenaly pouze tři kraje. Mezi nimi i Liberecko, kde si vloni podalo přihlášku na soukromou školu do prvního kola 1070 dětí, což bylo o 84 procent více, než mohly školy nabrat.
"Letos tento převis činil pouze 23 procent," spočítal Robert Gamba, ředitel školského odboru Libereckého kraje. "Jistě je to ale dáno tím, že ještě loni byly zkoušky na soukromé školy v jiném termínu. Děti přihlášku poslaly, ale protože se mezitím dostaly na školu veřejnou, už na soukromou nepřišly."
Jeho úsudek dokládá, že poměr přijatých žáků na soukromé školy zůstává v kraji letos v porovnání s loňským rokem obdobný.

Předvýběr studentů

Mnohé soukromé školy se v novém systému zařídily tak, že si žáky předvybraly. Udělaly s nimi testy dříve a v den oficiálních zkoušek pouze vyhlásily výsledky.
Tento postup zřejmě zvolil i Klausův PORG. "Věděli jsme už před oficiálním termínem zkoušek, že je naše dítě přijato, viselo to i na internetu," tvrdí rodiče, jejichž totožnost redakce zná, ale kteří si v zájmu dítěte přejí zůstat v anonymitě. Ředitel Klaus tyto informace odmítá s tím, že si škola dělala pouze předvýběr: "Není pravda, že bychom tu měli ještě před termínem zkoušek přijaté děti."
Podle informací HN přišly na pražský magistrát a na ministerstvo školství stížnosti, podle nichž PORG porušil zákon.

Další kola byla

I když ze zákona letos už školy nic nenutilo, aby po prvním kole uspořádaly i další řízení a daly tak možnost dalším zájemcům, drtivá většina po prvních zkouškách neobsadila všechna místa. "Pouze první kolo se uskutečnilo jen asi na 12 procentech středních škol v kraji. Šlo především o gymnázia a některé vyhledávané obchodní akademie," uvedl například Karel Peška z pardubického krajského úřadu.
Ostatní školy si žáky vybíraly i v dalších kolech řízení - k nimž se studenti mohou hlásit prakticky bez omezení.
Právě tento fakt působí v krajích i školních výkazech potíže. "Žádným právním předpisem není ošetřen případ, kdy je žák přijat v rámci druhého kola na více středních škol - což samozřejmě může, protože termíny dalších kol přijímacího řízení mají školy různé. Takže kam nastoupí zjistíme až 1. září," dodal Robert Gamba z Libereckého kraje.


Kraje a přijímací řízení na střední školy

Střední Čechy
Zájem o gymnázia a privátní školy byl podobný jako loni.
LIBERECKÝ KRAJ
Vysoký převis poptávky o gymnázia. Rapidně menší zájem o soukromé školy.
ÚSTECKÝ KRAJ
Zájem o gymnázia byl vysoký. Zájem o soukromé školy zhruba stejný jako loni.
JIHOMORAVSKÝ KRAJ
Nové přijímací řízení se v přihláškách na gymnázia významně neprojevilo.
MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ
Přihlášek na gymnázia bylo asi o tisíc méně než loni - děti je podávaly především do 1. kola, ve druhém byla šance na přijetí na veřejná gymnázia malá.
PARDUBICKÝ KRAJ
Zájem o čtyřletá gymnázia a privátní školy srovnatelný s minulými roky.
VYSOČINA
O gymnázia byl opět velký zájem.
KARLOVARSKÝ KRAJ
Zájem o gymnázia byl menší, počty přijatých se nezměnily.
HLAVNÍ MĚSTO PRAHA
Zájem o čtyřletá gymnázia srovnatelný s loňskem. Výraznější převis poptávky nad nabídkou však mělo jen několik gymnázií.
JIHOČESKÝ KRAJ
O gymnázia byl mírně menší zájem - kraj to přičítá většímu počtu otevíraných tříd lyceí.
OLOMOUCKÝ KRAJ
O gymnázia a privátní školy byl stejný zájem jako loni a v letech minulých.
PLZEŇSKÝ KRAJ
V prvním kole se na gymnázia hlásilo méně žáků. Poptávka činila 101 procent.

Zdroj: ŠKOlské odbory krajských úřadů; Královéhradecký kraj zatím nemá definitivní data