Akciové trhy po celém světě prožívají růst a přitahují zájem investorů. Pro mnohé z nich je však velmi obtížné vybrat z tisíců akciových společností "tu pravou". Často může dojít ke zklamání, když jde celý trh vzhůru, zatímco investorem vybraná akcie stagnuje, nebo dokonce klesá.
Této nepříjemnosti se lze vyhnout, pokud budeme obchodovat celé koše akcií - akciové indexy. I moderní teorie portfolia potvrzuje zkušenost našich babiček, že není dobré dávat všechna vejce do jednoho koše. Profesor Harry Markowitz dostal v roce 1990 za matematický popis této staré pravdy dokonce Nobelovu cenu. Jedním z jeho závěrů je, že rozložením rizika i do pouhých 20 až 30 akcií klesá celkové riziko investora.
Akciové indexy přitom obsahují desítky, stovky a někdy i tisíce akcií - snížení rizika je tedy mimo jakýkoliv spor. V současnosti nejdostupnějším a nejpopulárnějším nástrojem pro obchodování akciových indexů jsou futures kontrakty. Obchody s futures na indexy se těší nebývalé popularitě a jsou jedním z nejrychleji rostoucích segmentů finančního trhu. Pro ty, kdo se zajímají o akciové trhy a chtějí se dozvědět více o možnostech, které futures na akciové indexy nabízejí, je právě tento článek.

Je to složité a drahé?
Obchodování s futures na indexy je občas považováno za příliš složité, s vysokými poplatky a dostupné pouze horním deseti tisícům. Všechny tyto tři mýty se v uplynulých pěti letech staly minulostí. Zaprvé, začít obchodovat s futures na indexy je poměrně jednoduché. I v Česku již tyto obchody umožňuje několik licencovaných makléřských firem a otevření účtu je otázkou několika dní.
Některé tuzemské firmy otevřou klientovi účet přímo na vaše jméno u zahraničního brokera, což může být pro vás výhodnější. Pak můžete usínat klidně, protože máte účet přímo na své jméno u renomované zahraniční finanční instituce a s vašimi penězi nikdo nezmizí, jak jsme byli již několikrát svědky v tuzemsku. Navíc i pro případ krachu brokera může být účet pojištěn výhodněji, než je tomu v Česku.
Například v Británii je to asi dva milióny korun (v ČR asi 600 tisíc). Pokyny k nákupu a prodeji může investor zadávat po telefonu nebo častěji přes počítač pomocí elektronického obchodního systému. Ten slušný broker poskytne zdarma a kromě zadávání pokynů zde lze sledovat kursy, grafy nebo zprávy a také vývoj vašeho účtu.
Realizace obchodů je velmi rychlá, obvykle trvá pár sekund. I proto se mnoho investorů orientuje na krátkodobé obchody, které trvají někdy i pouze několik minut. Důkazem o tom jsou neustále rostoucí denní objemy obchodů.
Poplatky za obchody jsou ve srovnání s investováním do akcií nebo fondů zpravidla nižší. Pokud například u futures na index "mini S&P" zaplatíte za nákup nebo prodej 15 dolarů (obvyklá sazba v ČR), je to vzhledem k aktuální hodnotě kontraktu 60 tisíc dolarů pouze 0,025 procenta. Navíc u futures brokerů se obvykle neplatí žádné další poplatky za vklad a výběr peněz, vedení účtu, výpisy, zadávání a rušení pokynů a jiné.
Obchodovat s futures lze již s částkou asi osm tisíc dolarů, tedy méně než 200 tisíc korun. Není to částka pro každého, ale rozhodně obchodování s futures není výsadou multimilionářů.

Jak se obchoduje?
Jak probíhá reálný obchod, lze ukázat na příkladu s indexem DAX, který je v tuzemsku hodně populární. Index DAX obsahuje 30 nejvýznamnějších akcií z německého trhu a jeho kurs se tedy každou vteřinu vyvíjí podle všech 30 akcií, jako jsou Allianz, Deutsche Telekom nebo Siemens. Nakoupíte-li jeden futures kontrakt, nakoupili jste de facto celé portfolio 30 nejvýznamnějších německých "blue chip" akcií. Pokud index nakoupíte, každý jeden bod růstu indexu je pro vás 25 eur zisku (stanoveno burzou).
Naopak pokles indexu o stejnou výši je ztráta 25 eur. Například pokud z aktuálních 4800 bodů vzroste index o 100 bodů na 4900, je to pro investora 2500 eur zisku na jeden kontrakt. Pro obchodování s jedním futures kontraktem potřebujete zálohu, tzv. margin asi 8600 eur. Celá hodnota kontraktu (ze které se počítají zisky a ztráty) je mnohem vyšší než margin (vklad investora), a tím vzniká tzv. pákový efekt.
Pohyb indexu o jedno procento (48 x 25 = 1200 eur) způsobuje pohyb investice (marginu 8600 eur) asi 14 procent. Tato páka umožňuje více vydělat, ale současně zvyšuje riziko vzniku ztráty z těchto obchodů. Proto by se do těchto aktivit měl pouštět pouze ten, kdo ví, co dělá.
Futures na indexy investoři používají jak pro krátkodobé, tak i dlouhodobé obchody. Kontrakt mohou držet několik minut, ale i týdnů či dokonce let. Zajímavou vlastností těchto obchodů je možnost vydělat i na poklesu trhu. Pokud se investor domnívá, že akciové trhy jsou již příliš vysoko, může vsadit na jejich pokles. Poté otevře obchod tím, že prodá index a každý bod poklesu je pro něj ziskem. Této možnosti investoři využívají také k zajištění svých portfolií, tzv. hedgingu. Svá portfolia nakoupených akcií nemusí prodávat, když čekají pokles, pouze otevřou příslušný počet futures kontraktů na pokles a v případě pádu trhu se ztráty na akciích vyrovnávají zisky z futures kontraktů.
Futures na indexy jsou tahounem růstu obchodů na světových burzách. Je to mimo jiné proto, že trhy v posledních letech vycházejí vstříc menším soukromým investorům a zavádějí tzv. minikontrakty. Pro jejich obchodování je potřeba pouze pár tisíc dolarů a spolu s elektronickými obchodními systémy tak dostávají dění na světových burzách do pracoven a obýváků mnoha lidí.
Futures na indexy je moderní dynamický produkt finančního trhu, který je dobré znát.
Autor je hlavním analytikem společnosti Colosseum

Nejvýznamnější futures kontrakty na akciové indexy