Peníze často nejsou hlavní motivací podnikatelů

Zeptejte se samostatně podnikajících lidí, co je motivuje. Pravděpodobná odpověď bude - peníze. Podnikatelé, kteří se však domnívají, že jim motivaci zajistí peníze, často obelhávají sami sebe. Poznat, co nás skutečně motivuje, není totiž tak jednoduché, jak se na první pohled zdá.
Jak uvádí server www.educity.cz, profesor Andrew Oswald z britské Warwick University tvrdí, že podle jeho výzkumů patří mezi největší výhody soukromého podnikání možnost být sám sobě šéfem, flexibilita a pružná pracovní doba. Peníze následují až potom, a to i u podnikatelů, kteří si to neuvědomují.
Profesor University of Manchester Cary Cooper dodává, že nejúspěšnější podnikatelé často zažili špatné dětství nebo jiné negativní zkušenosti, takže jsou i motivováni něčím negativním. Chtějí jít dál a uspět, přičemž je vede možnost kontroly a vlastní moci.
Mluvčí britské Federace malých podniků (FBS) Stephen Alambritis připomíná, že s tím, jak lidé pracují sami pro sebe, jsou pod větším tlakem, aby pracovali tvrdě, což má na jejich životy negativní dopad. Měli by se proto snažit pracovat efektivněji, využívat technologických prostředků i odborných rad.
Podnikatelé dělají často chybu v tom, že se pouštějí do věcí, které je ve skutečnosti nebaví a nemotivují. Motivační faktor v podobě peněz funguje pouze krátkodobě. Proto je dobré držet se hesla - nepouštět se do byznysu bez motivace.

Související