Vliv antimonopolních úřadů v Evropě je silný a ještě poroste. V globalizovaném světě, kde ekonomice stále více vládnou velké firmy, se zvětšuje význam dodržování pravidel hospodářském soutěže.
Konkurence sice zůstává motorem ekonomiky, v Evropské unii se však současně některé úkoly národních úřadů přesouvají na bruselskou administrativu. Velké kauzy nadnárodních firem, jež ovlivňují trh i politiku v celé unii, tak prověřuje Brusel a jeho odpověď má větší váhu.
Příkladem je posuzování privatizace českého Unipetrolu, který získal polský petrochemický gigant PKN Orlen. V tomto případě nestačilo vyjádření úřadů obou zemí, transakci musela schválit Evropské komise.

Kauza Microsoft

Nejvýrazněji se ochránci soutěžního práva z Bruselu zapsali do povědomí případem rekordní pokutou americké počítačové firmě Microsoft. Pokuta ve výši 497 miliónů eur (zhruba 17 miliard korun) byla největší sankcí, kterou kdy jednotlivá firma za porušení pravidel hospodářské soutěže dostala. Microsoft podle Bruselu zneužil svého dominantního postavení na trhu.
"Postupný přesun pravomocí z národních antimonopolních úřadů na centrum do Bruselu je přirozený. Kauzy stále častěji přesahují rámec jedné země," potvrdil Petr Zahradník, analytik České spořitelny, zaměřený na otázky Evropské unie.
Odborníci ovšem zároveň zdůrazňují i to, že stále větší a složitější kauzy vyžadují co nejvíc nezávislý úřad, který o obrovských pokutách či přesunech majetku rozhoduje.

Politický boj v Česku

Podle Zahradníka je ve vyspělém zahraničí nezávislost antimonopolního úřadu samozřejmostí. "To se týká i jmenování jeho šéfa, nemůže být závislý na stranické politice," řekl Zahradník.
Například v Německu sice navrhuje šéfa úřadu ministerstvo hospodářství, ale tím souvislost s politikou končí. Na Slovensku vybírala současnou šéfku úřadu Danicu Paroulkovou vláda na podzim roku 2002 v konkurzu.
V Česku se ovšem strhl o post šéfa Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže letos velmi tuhý politický boj. ODS si stěžuje, že s ní nikdo jmenování Martina Peciny místo Josefa Bednáře nekonzultoval. Vládní lidovci byli nejtvrdšími oponenty premiéra Jiřího Paroubka, který "svého" sociálního demokrata Pecinu prosazoval. "Bednář byl schopný a nezávislý," prohlašoval šéf lidovců Miroslav Kalousek. Ovšem Bednář byl předtím zase členem KDU-ČSL.