Volby budou, rozhodl soud

Za tři týdny půjdou Němci potřetí v historii předčasně volit. To poslední, co jim v tom mohlo zabránit, včera z cesty odstranil německý ústavní soud.
Sedm z osmi soudců zamítlo stížnost, která blížící se volební klání zpochybňovala. Politici v nejlidnatější zemi Evropské unie si oddechli: po týdnech nejistoty mohou nerušeně pokračovat v již rozjeté předvolební kampani.

První vítězství Schrödera

Stížnost, která v uplynulých dnech zaměstnávala celé Německo, podali k soudu dva poslanci vládní rudo-zelené koalice Gerharda Schrödera. Nelíbilo se jim, že kancléř počátkem července v parlamentu úmyslně prohrál hlasování o důvěře, aby se 18. září mohly konat předčasné volby.
Sám Schröder ale jakoukoliv kritiku odmítl. "Jde mi o pokračování reformní politiky," řekl po vyřčení verdiktu soudem. "K tomu potřebuji obnovený mandát. A za to budu v čele své strany bojovat," dodal.

Povodeň? Letos nezabere

Ačkoliv úřadující kancléř svůj první souboj - spor u soudu v Karlsruhe - vyhrál, do konečného vítězství má ještě daleko.
Průzkumy veřejného mínění zatím jasně favorizují jeho rivaly z pravicové opozice. A to přesto, že se letošní předvolební kampaň začíná nápadně podobat té, s níž Schröder překvapivě vyhrál již volby předchozí.
"Je neuvěřitelné, jak jsou ty obrázky stejné: Je léto. Prší. A v Německu je předvolební boj," připomněl ve svém komentáři třeba berlínský deník Berliner Zeitung. Stejně jako teď, i před třemi lety ve Spolkové republice povážlivě stoupaly hladiny řek. Už odepisovaný kancléř Schröder se tehdy v holinkách a zelené pláštěnce brodil zatopenými oblastmi kolem Labe a Dunaje a na poslední chvíli sbíral politické body.
Přestože politici letos povodeň v kampani využívají znovu - SPD třeba kritizovala premiéra Bavorska Edmunda Stoibera za to, že v bavorském rozpočtu snížil částku určenou na protipovodňová opatření - podle analytiků se minulost opakovat nebude.
"V roce 2002 povodeň postihla východní Německo, kde s ní neměli zkušenosti. To vyvolalo po celé zemi vlnu solidarity, jaká se dá jen stěží čekat u Bavorska," upozorňuje například Manfred Güllner, šéf ústavu pro výzkum veřejného mínění Forsa, citovaný agenturou Reuters.
"Nedokážu si vůbec představit, že by se veřejné mínění ještě jednou takto obrátilo," tvrdí i Reinhard Schlinkert z institutu Infratest-dimap.

Šance pro velkou koalici

Kdyby se k volebním urnám šlo v Německu už teď, získaly by opoziční Křesťanskodemokratická unie (CDU) a její sesterská Křesťanskosociální unie (CSU) zhruba 43 procent hlasů.
Schröderovým sociálním demokratům, nejsilnější straně v současné vládě, průzkumy agentury Forsa předpovídají hodnoty těsně pod třicetiprocentní hranicí.
Oproti dřívějšku si tak SPD sice mírně polepšila, potíže by však mohla mít s hledáním koaličního partnera. Na jejího spojence, Zelené Joschky Fischera, se totiž začínají dotahovat liberálové.
Ani CDU/CSU se ale nedaří tak, jak by si přála. Německá média den co den informují o přehmatech jejich politiků či o nereálných konceptech některých členů stínové vlády. Asi největší pozornost vzbudil před časem Edmund Stoiber, který označil východní Němce za "zfrustrované voliče". Saský poslanec za CDU Henry Nitzsche si zase vybral volební slogan "Práce, rodina, vlast", s nímž po roce 1940 operoval vichystický režim ve Francii.
I proto stále více odborníků tvrdí: Jedinou možností bude velká, pravo-levá koalice.