Nastupuje manažer i otrlý lobbista

Budoucí šéf antimonopolního úřadu Martin Pecina rozhodně není bezbarvým státním úředníkem. Za dva a půl roku ve funkci náměstka ministra průmyslu a obchodu si získal jak příznivce, tak mnoho odpůrců. "Je chytrý, schopný odborník a rozený manažer," tvrdí ti první. "Je to člověk bez skrupulí, až nebezpečný lobbista," varují druzí.
"Jsem prostě profesionál a dělám co nejlépe tu práci, kterou mám na starost," odpovídá sám Pecina na podezření, že i jako vrcholný ochránce hospodářské soutěže bude tvrdě prosazovat zájmy velkých státních firem, jež hájil coby ministerský úředník.

Obyčejní lidé

Podporou velkých průmyslových firem, například ČEZ, si Pecina udělal nepřátele především mezi ochránci životního prostředí.
"Razil na ministerstvu politiku, která otevřeně dávala přednost zájmům velkých uhelných a energetických společností před kvalitou života lidí," nezapomíná Pecinovi programový ředitel Hnutí Duha Vojtěch Koutecký.
Cituje Pecinův březnový výrok z týdeníku Respekt, který pak obletěl většinu dalších médií: "Je mi jedno, co si o mně říkají obyčejní lidé. Pro mě je důležité, co si o mně myslí průmyslníci, mezi které se chci vrátit, až na ministerstvu skončím."
Teď Pecina označuje svůj výrok za zkreslený. "Nikdy bych neřekl, že mě nezajímají obyčejní lidé. Ale nezajímají mě názory třeba lidí z Duhy nebo Greenpeace, kteří bojují proti zájmům státu. Ti většinou ani nevědí, co skutečně řeším, chtějí mě jen hrubě poplivat," říká.

Z ODS mezi socialisty

Protivníky si ovšem Pecina nadělal nejen mezi obyčejnými ekology, ale také u některých špičkových průmyslníků. K těm patří například Jaroslav Míl, šéf Svazu průmyslu a dopravy a bývalý generální ředitel ČEZ.
"Antimonopolní úřad určuje pravidla hry. Proto v čele musí stát člověk, který bude garantovat stabilitu těchto pravidel a nebude je měnit každý rok podle politického zadání," kritizuje teď Míl Pecinu.
Faktem je, že Pecina byl donedávna členem sociální demokracie (vystoupil právě kvůli kandidatuře na šéfa antimonopolního úřadu), ale ještě předtím byl zase členem ODS. Tím se ve svém životopise nechlubí, dokáže však těžit i z takového odhalení. "Ano, jako mladý jsem byl v ODS. Ale v roce 1997 jsem vystoupil. Berte to ovšem jako důkaz mé nezávislosti. Mám zkrátka zkušenosti z ODS i ČSSD, a teď nejsem v žádné straně," prohlašuje Pecina.
Má ovšem i řadu významných příznivců. Počítá se mezi ně třeba Martin Roman, jenž v čele firmy ČEZ nahradil právě Míla.
"Pecina je pracovitý profesionál a má také solidní manažerské zkušenosti z privátní sféry," míní například i vicepremiér Martin Jahn.

Ani Kalousek neuspěl

V politických kuloárech panuje názor, že Pecina je přijatelný pro většinu politiků. Hájil totiž doposud vždy zájmy velkých firem, a ty jsou pro politiky nejdůležitější.
Veřejně však politici zdaleka tak jednoznačnou podporu Pecinovi nedávají. Samozřejmě kromě sociálních demokratů, kteří ve vládě prosadili jeho navržení.
Nejvíc proti tomu bojoval šéf lidovců Miroslav Kalousek. Právě lidé spjatí s jeho stranou totiž doposud úřadu vládli.
Šéf poslanců ODS Vlastimil Tlustý se zase rozhořčuje, že ČSSD s jeho stranou Pecinovu kandidaturu vůbec nekonzultovala.
"Pana Pecinu osobně neznám. Ale způsob, jakým jej sociální demokraté protlačili k jmenování prezidentovi, je ostudný. Je vidět, že jim jde jen o koryta," prohlašuje Tlustý.
Sám Pecina je nad věcí. "Budu ve své nové funkci hájit slabé firmy proti silným," vzkázal při své nominaci. Tato věta byla šokem nejen pro ekology, ale i leckteré podnikatele. Ale její autor má i tentokrát po ruce vysvětlení: "Jsem přece profesionál."