Čína dá na burzu další firmy

Čína pokračuje v reformě akciového trhu - představitelé jedné z nejrychleji rostoucích ekonomik světa včera zveřejnili svůj plán, jak postupně uvolnit zatím neobchodovatelné akcie čínských podniků, které měl ve většině případů zatím v rukou stát.
Jde o další průlom v tomto směru od roku 1990, kdy Čína otevřela své burzy, komentuje agentura Bloomberg. Vláda postupně plánuje uvolnit cenné papíry v hodnotě asi 270 miliard dolarů, které odpovídají asi dvěma třetinám současné tržní kapitalizace, jež činí 410 miliard dolarů.
Tak velké množství neobchodovaných akcií škodilo trhu a ceny akcií nemotivovaly vlastníky k lepšímu řízení firem, uvádí se ve vládním prohlášení. Peking pokračuje v reformách z dubna letošního roku, kdy se začaly obchodovat akcie prvních 46 společností. Akciové burzy na ně reagovaly příznivě, první dva pokusy z let 1999 a 2001 dopadly neúspěchem.
"Je to velký krok vpřed, který zeefektivní trh a umožní i malým investorům zasahovat do řízení společností," shrnuje vesměs názor analytiků Yan Ji z First Trust Fund Managment v Šanghaji. Sama Čína si kromě toho od uvolnění akcií slibuje transparentnější trh. K větším investicím chce také přimět různé penzijní a pojišťovací fondy, aby zabránila hrozícímu krachu sociálního systému.
"Půjde o podstatné obohacení trhu s A-akciemi," myslí si Walter Lin, výkonný ředitel ABN Amro Xiangcai Fund Management. Na burzu by měly postupně přijít zatím neobchodovatelné akcie čtrnácti set čínských společností, například největší asijské rafinérie China Petroleum &Chemical.
Stát zatím spravuje přibližně 74 procent těchto akcií. Ostatní drobné akcionáře Peking doporučuje kompenzovat například bonusovými akciemi nebo hotovostí - ke schválení vstupu na burzu totiž koncerny potřebují jejich dvoutřetinový souhlas.
Konkrétní přechod proto tak snadný nebude - Peking sice určil, že obchodovatelné musí být všechny firemní akcie, ale kdy a kolik procent z nich přímo na burze, záleží na jednotlivých společnostech. Centrální vláda také stanovuje roční limit uvolněných akcií a sestavila dlouhý seznam omezení i pro samotné burzy.
"Čína se ubírá správným směrem," hodnotí celkovou obchodní politiku "říše středu" za další zahraniční investory Jing Ulrich, ředitel čínské divize JPMorgan Chase, i když podle něj je třeba mnoha dalších reforem, především v zájmu transparentnosti trhu. "Mnoho zahraničních investorů by pak jistě využilo rychle rostoucí zahraniční ekonomiku. S dlouhodobého hlediska jsme optimističtí," doplňuje.
Dalším krokem by podle Ulricha mohlo být uvolnění kvóty na zahraniční investice. "Snad do konce letošního roku by se mohla zvýšit na deset miliard dolarů," míní. Dosavadních 27 zahraničních investorů může vlastnit dluhopisy nebo akcie do čtyř miliard dolarů, největší podíl má UBS s limitem 800 miliónů dolarů.