Katarský princ putuje před své soudce

O trestu pro katarského prince Hámida bin Abdal Sáního, který v České republice udržoval sexuální styky s bezmála dvaceti nezletilými školačkami, mají rozhodnout soudci v Kataru. Po několikaměsíčním sporu o tom včera v Brně rozhodl Nejvyšší soud, který Sánímu zrušil i bezmála roční vazbu.
Cestu před své domácí soudce má princ volnou. Včera po deváté večer byl už propuštěn z pankrácké věznice a v nejbližší možné době by měl odletět do Kataru.
Ministr spravedlnosti Pavel Němec považuje včerejším rozhodnutím Nejvyššího soudu celou kauzu na české straně za ukončenou. "U nás je ten případ uzavřen a princ může být vydán k trestnímu stíhání domů do Kataru," prohlásil Němec.
Sáního vydání připravuje zahraniční odbor Ministerstva spravedlnosti. "Bezprostředně po rozhodnutí Nejvyššího soudu nemohu přesně říci, kdy bude vše hotové. Ale je to určitě otázka nejvýše osmačtyřiceti hodin," uvedl včera večer pro HN Pavel Němec.

Cesta pro přísnější trest?

Pražská soudkyně Monika Křikavová, která nesouhlasila s Němcovým rozhodnutím vydat Sáního katarské justici, odsoudila na konci května prince k třicetiměsíčnímu vězení. Kvůli chybám v rozsudku však trest vůbec nezačal platit.
Pokud Katar dodrží svůj slib a bude ve stíhání sexuálního zneužívání nezletilých dívek skutečně pokračovat, mohl by princ za mřížemi strávit i zbytek svého života. "Za styk s tak mladými dívkami mohou katarské soudy udělit až doživotní trest," uvedl již před časem mluvčí Ministerstva spravedlnosti Petr Dimun. Bez ohledu na včerejší výrok Nejvyššího soudu katarské úřady před několika měsíci zahájily Sáního stíhání za přečiny spáchané na českém území.
Ministr Němec se neobává, že by Katar Sáního nepotrestal. "Případ budeme dál sledovat. Katar je civilizovaná země a záruku trestního stíhání považuji za závazek suverénního státu," říká Němec.

Soud: Pravdu měl ministr

Svým verdiktem však včera Nejvyšší soud nerozhodl jen o osudu katarského prince. Jeho rozsudek může mít už za několik týdnů dopad na další kariéru nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešové a soudkyně Moniky Křikavové. Souhlasem s vydáním prince do Kataru totiž Nejvyšší soud zároveň řekl, že ministr spravedlnosti měl už před několika měsíci na takové rozhodnutí právo.
Křikavová však pokyn nerespektovala a Benešová vyzvala policii, aby přezkoumala, proč Němec rozhodl o princově vydání. "Hrozí tu podezření, že postup je v rozporu s právním řádem a také s ústavou. Listina základních práv a svobod říká, že nikdo nesmí být odňat svému zákonnému soudci," uvedla tehdy Benešová.
Němec se však opíral o posudky jiných expertů a ještě před včerejším ukončením kauzy se na jeho stranu postavil místopředseda Nejvyššího soudu Pavel Kučera s kolegou Milanem Richtrem. Do odborného časopisu napsali: "Souhlasíme s právním názorem, podle něhož současný právní řád umožňuje ministru spravedlnosti předat po podání obžaloby trestní věc do ciziny." Teprve po detailním prostudování celého spisu se Němec rozhodne, zda proti Benešové a Křikavové vyvolá kárné řízení.

Stíhání prince z Kataru

2002 až 2004
Katarský princ Hámid bin Abdal Sání si za dva tisíce korun nechával do svého bytu opakovaně vodit nezletilé školačky, se kterými měl pohlavní styk. Loni v září policisté prince, který v České republice již řadu let podnikal, zatkli a soud ho poslal do vazby.
Duben 2005
Soud odmítl dvacetimiliónovou kauci, kterou katarský princ nabídl za své propuštění z vazby.
Ministr spravedlnosti Pavel Němec rozhodl, aby byl princ vydán ke stíhání do své rodné země. Vyhověl tak opakované diplomatické katarské nótě. Soudkyně Monika Křikavová odmítá prince propustit z vazby.
Nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová nařizuje policistům, aby postup ministra Němce prošetřili.
Květen 2005
Soudkyně Monika Křikavová posílá Hámida bin Abdal Sáního za sex s nezletilými dívkami na dva a půl roku do vězení. Rozsudek však kvůli formálním chybám nemůže nabýt platnosti.
Červen 2005
Ministr Pavel Němec vypovídá o svém rozhodnutí na policii, princ zůstává ve vazbě.
Ministr zahraničí Kataru šajch Hamad bin Džásim bin Džabr as-Sání se při návštěvě v Praze schází s ministrem zahraničí Cyrilem Svobodou a hovoří s ním o princově kauze.
SRPEN 2005
Vazba katarského prince pokračuje. Nejvyšší soud ale uznává stížnost ministra Němce a včera v podvečer umožnil vydání katarského prince Hámida bin Abdal Sáního k trestnímu řízení domů do Kataru.