Dobrá zpráva pro vývozce surovin a investory zaměřené na komodity. Konec růstu jejich cen na světových trzích je v nedohlednu. Nejžádanější surovina současnosti, ropa, se díky souhře okolností, jakými jsou politické a bezpečnostní nejistoty v hlavních producentských zemích, a ve spojení s nedostatkem rafinérských kapacit dopracovává každý den k novým rekordům. Nyní, zřejmě nezadržitelně, míří k hranici sedmdesáti dolarů za barel (159 litrů).
Ale týká se to i mnoha dalších surovin, železných i neželezných kovů a ve hře jsou i agrární komodity. Odborníci v této souvislosti mluví o "supercyklu".
Jistě, růst cen na světových trzích může být občas korigován výkyvy v nabídce a poptávce, ale obecně se počítá s tím, že ceny porostou nejméně deset let, tvrdí list Handelsblatt, který shromáždil názory nejdůležitějších makléřských domů. Ale strmost růstu už nebude zřejmě taková jako v posledních čtyřech letech.
Mantrou analytiků se už stalo odkazování na hlad po surovinách v nejlidnatějších zemích světa, v Indii a Číně. Například poptávka Číny po zemním plynu se v příštích pěti letech zdvojnásobí, odhadují oficiální místa v Pekingu.
Však také čínské energetické koncerny nakupují ložiska a stavějí rafinérie po celém světě. Neostýchají se vstoupit ve spojení ani se státy, které nedodržují ani základní standardy lidských práv. Například se Súdánem, Myanmarem a podobně.
To potvrzuje i aktuální zpráva organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Čína je vedle Spojených států "jeřábem", který svou poptávkou zvedá ceny nejen ropy, ale i zemního plynu už v současné době.
"Teprve až cena ropy překročí hranici jednoho sta dolarů za barel, budeme moci mluvit o vrcholu v nynějším cyklu," tvrdí Jeff Currie, analytik investiční banky Goldmann Sachs. Ropa vytáhne vzhůru i ceny dalších energetických surovin, jakými jsou uhlí a zemní plyn.
Hans-Jürgen Klish, který pracuje pro brokerský dům James&Associates v Houstonu tvrdí, že cena plynu ve Spojených státech, který se v branži uvádí v MMBtu (Million British Thermal Units), 28,3 m3, se zvedne na dvanáct dolarů za tuto jednotku.
Při zpětném ohlédnutí, že většina analytiků prostě trend k růstu cen surovin hrubě podcenila, takže docházelo k častým korekturám prognóz, a to stále jedním směrem: vzhůru.
V současné době jsou například korigovány ceny pro měď a hliník. Důvod je zřejmý: silná poptávka Číny a nízké zásoby. Nové důlní a hutní projekty byly naplánovány na nižší poptávku, než s jakou se setkává trh.
Analytici teď očekávají, že stejným směrem, jakým se vydaly ceny energetických surovin, železných a neželezných kovů se vydají i ceny agrárních komodit. Ceny agrárních produktů jsou vůbec obtížně předpovídatelné, mimo jiné také kvůli tomu, že jsou velmi citlivé na výkyvy počasí.
Jako první začali s korekturami odborníci tak renomované instituce, jakou je Economic Intelligence Unit (EIU) v Londýně. Až dosud pro letošek vycházeli spíše z klesajících cen, nyní tvrdí, že ceny budou přinejmenším stagnovat.
Příští rok a v roce 2007 by podle nich měly ceny opět růst, protože zásoby se sníží. například zásoby kukuřice se v celosvětovém měřítku blíží kritické hranici, tvrdí například Shawn McCambridge z Prudential Financial, citovaný listem Handelsblatt.
Tento posun na trhu spíše levných surovin ze zemědělského sektoru vyvolalo to, že cukru, obilí i kukuřici byla přisouzena další role, a to mimo potravinový řetězec. S rostoucími cenami "klasických" energetických surovin roste zájem o jejich využití jako dodatečných zdrojů energií. Například lihu či bionafty (ta se vyrábí nejčastěji z řepky olejné).
"Pro zemědělce je to dobrá zpráva. Zejména v Evropě s jejím nadbytkem agrární produkce mohou osázet pole plodinami budoucnosti. Ze živitelů národů se stanou producenti zajišťující národům jistou část jejich energetické budoucnosti," shrnul Josef Auer z Deutsche Bank.
Zítra: Kaučuk

Vývoj cen vybraných komodit