Pražský akciový trh včera pokračoval v růstu. Po středeční rekordní uzavírací hodnotě 1285 bodů sice index PX 50 zaznamenal v ranních hodinách krátkodobý pokles, ale během dne opět strmě rostl. Překonal tak maximum z předešlého dne a prolomil hranici 1290 bodů. Index uzavíral dalším rekordem na 1288,6 bodu. Obdobně se vyvíjel i užší index PX-D.
"Přestože jsou ceny na historických maximech, prozatím nic nenasvědčuje tomu, že by se měla situace začít obracet," konstatuje Michal Znojil, makléř J&T Banky.
Jedinou "černou ovcí" z titulů systému SPAD je podle Znojila farmaceutická Zentiva, jejíž hospodářské výsledky nedosáhly očekávání trhu. "Na druhou stranu v současném poklesu tohoto titulu vidím zajímavou nákupní příležitost," dodává.
O největší rozruch se postaraly výsledky aukce na 400 MW výrobní kapacity ČEZ. Podle Znojila je meziroční nárůst ceny elektřiny pro rok 2006 o výrazných 14,8 procenta velmi pozitivním impulsem před dnešní aukcí elektřiny, ve které ČEZ prodává většinu své produkce. "Řada analytiků ve svých odhadech počítá s růstem elektřiny maximálně o sedm až deset procent," komentuje situaci na energetickém trhu Znojil. "Každopádně se můžeme v brzké době dočkat cílové ceny akcií," uzavírá.
Relativně nejvyšší nárůst díky silné domácí poptávce evidují akcie Unipetrolu. Ty včera posílily o 5,65 procenta nad 165 korun za kus. Na této úrovni se titul přitom naposledy ocitl letos počátkem března.
Zahraniční akciové trhy těží z růstového sentimentu. Podle Jana Korba, obchodníka burzovní společnosti Fio, ale může krátkodobě přijít korekce. "Uplynulých několik týdnů znamenalo pro americké akciové trhy růst, který pramenil především ze souhry příznivých okolností - solidní výsledky společností, příznivá makroekonomická data a změna sentimentu. Akciové indexy pak těžily především z povzbudivých čtvrtletních výsledků společností, které potvrdily dobrý stav i výhled ekonomiky," tvrdí Korb.
Indexy akciových trhů protnuly v rámci růstu technické bodové úrovně, které dále akcelerovaly další vývoj. Korb k tomu říká: "Tato situace vzhledem k stávajícím podmínkám může předznamenávat vybírání zisků a pokles indexů.
S tím, jak začíná vyhasínat příliv příznivých výsledků společností v závěru výsledkové sezóny, může převládnout také nejistota investorů z dalšího vývoje a indexy tak mohou projít ozdravným poklesem." Takové oslabení by ale podle Korbových slov neznamenalo změnu v dlouhodobém růstovém trendu, nýbrž jen spíše jeho zachování v umírněném pásmu - meziroční růst indexů v rozmezí pěti až deset procent.
Michal Mišun, ekonom z A&CE Global Finance, komentuje silnou korunu, která atakovala tříleté maximum na kursu 29,30 za euro. "Exportně zaměřená země, jako je Česká republika, si nemůže dovolit tak razantní posilování," vyjádřil se Mišun. "Věřím, že případné další zpevnění koruny pod 29,30 za euro způsobí reakci ČNB. Spíše než na snižování úroků se však můžeme těšit na slovní prohlášení a v nejzazším případě i na měnové intervence," dodává.
Zpracováno na základě exkluzívního průzkumu společnosti B.I.G. Prague

Odhady expertů