Zásoby benzínu vyhnaly ropu na nový rekord

Světové ceny ropy se včera opět zvýšily. Barel americké ropy WTI k dodání v září zdražil na komoditní burze v New Yorku na 64,75 dolaru, po dvacáté hodině středoevropského časuse dostal na rovných 65 dolarů a dosáhl tak další psychologické hranice. Ve čtvrtek dopoledne pokračovala v Asii v rekordním tažení a dosáhla nového maxima 65,23 dolaru za barel. Proti předchozímu závěru tak vzrostla o 33 centů.

Strategická surovina tak byla včera zhruba o 44 procent dražší než před rokem. Ropa Brent na trhu v Londýně se přiblížila uzavřela na hodnotě 64,04 dolarů za barel. Příčinou zdražení byla pravidelná zpráva ministerstva energetiky USA o stavu zásob paliv.
Zásoby benzínu klesaly již šestý týden v řadě, poptávka po palivech se totiž zvyšuje. Objem motorových paliv v amerických skladech v týdnu do 5. srpna klesl o 2,1 miliónu barelů na 203,1 miliónu.
Zpráva o poklesu zásob benzínu v očích obchodníků zastínila růst zásob surové ropy o 2,8 miliónu barelů na 320,8 miliónu, napsala agentura Bloomberg. Dovoz ropy do USA vzrostl na více než 11 miliónů barelů denně, to je nejvíce za poslední rok.
Důvodem zdražování je i napětí na Blízkém východě. USA včera znovu otevřely své zastupitelské úřady v Saúdské Arábii, které byly v minulých dvou dnech uzavřeny kvůli obavám z teroristického útoku.

Související