Kdo by ovšem chtěl spekulovat a vyčkávat s nákupem eura na poslední chvíli, nemusí vydělat. "Doporučujeme nakoupit teď," říká Josef Jeřicha z ING Bank. V prázdninovém období je podle něj likvidita na trzích nízká, což pohyby kursů zesiluje. Pondělní reakce koruny na makroekonomické údaje tak byla silnější, než se čekalo. Silná by byla i případná korekce kursu.
Nákupní doporučení přidává i Daniel Kozel z Komerční banky. Od září by se podle něj měla koruna pohybovat spíše nad včerejší večerní hodnotou 29,50 za euro. "Spíše ke třiceti," předpovídá Kozel.


"Osobně věřím v korekci," říká David Navrátil z České Spořitelny. "Krátkodobě se nedá vyloučit další posílení. Technická analýza ukazuje podporu na 29,30," dodává. Fundamentální analýza však podle něj ukazuje těsně nad 30 korun za euro. "Přiblížení ke kursu 29,30 vytváří zajímavou příležitost pro spekulaci na oslabení koruny," uzavírá Navrátil.
Podle Tomáše Pilaře z Wood & Company by kurs měl být další dva až tři měsíce do 30 korun za euro. Oslabit by jej mohl odvod dividend do zahraničí. Tři čtvrtiny z odhadovaných 45 miliard korun už jsou ale vybrány, uvádí Pilař. V září by pak proti koruně měl působit i vývoj v Polsku, kde by kolem voleb mohl oslabit zlotý a stáhnout s sebou i korunu.


V posledních dnech mírně sílí i ostatní ostatní měny střední a východní Evropy. Ukrajinská hřivna k dolaru je dokonce na šestiletém maximu. Koruna si ale od začátku srpna si k euru připsala kolem dvou procent a vede. Kromě nižší likvidity a neočekávaného výsledku zahraničního obchodu by za tím mohl být odkup akcií Českého Telecomu. "Je pravděpodobné, že Telefónica jej částečně financuje ze zahraničí," soudí Navrátil. Navíc současná nálada na světových akciových trzích může přitahovat peníze na český trh.


Podobně jako k jednotné evropské měně koruna v posledních dnech posílila i k chorvatské kuně. Včera se dostala dokonce těsně pod čtyři kuny za korunu, což je nejlepší kurs od března.
K dolaru je nyní koruna nejsilnější od jara. "Obchodování s dolarem na trzích má nyní především technický charakter. Měně neprospívá hlavně deficit obchodní bilance SA," říká Josef Kvarda ze společnosti Atlantik FT. Důležitý je i vývoj úroků. Za předpokladu, že klíčová sazba Fed poroste na 4,5 procenta v prvním kvartálu roku 2006, by se kurs měl vracet k 23,40 koruny za dolar, soudí.


Kdo z posilování měny na rozdíl od turistů nemá radost, jsou exportéři. Menší příjmy omezují rozvojové plány firem, prohlásil včera pro ČTK tajemník Asociace exportérů Petr Liška. "Současnou situaci ale nevidím nijak dramaticky," říká Daniel Kozel z KB.

050810-21 ()