Jsem nevinný, vzkazuje Jonák z Valdic

Svého času nebyl v Praze vyhlášenější podnik než Discoland Sylvie. A také zřejmě nebylo podnikatele s temnější pověstí, než byl spolumajitel Discolandu Ivan Jonák.
Počátkem devadesátých let platil za nekorunovaného krále pražského podsvětí a sám to podporoval svými výstřednostmi. "Vědělo se o něm. Jako jeden z mála ve své branži komunikoval s médii a do jisté míry se tím bavil," říká policista, který Jonáka vyšetřoval.
Tak jako uprchlý Radovan Krejčíř choval v akváriu žraloka, Jonák chodil krátce po pádu komunismu do Stromovky na procházky s medvědem Míšou a v bazénu mu plaval krokodýl. Časopis Reflex jej přirovnal k nejznámějším antihrdinům: fotbalistovi O. J. Simpsonovi a králi pornografie Larry Flyntovi.
Ivan Jonák se netajil vynikajícími kontakty u policie, ve svém klubu se striptýzem hostil politiky, zpěváky i herce a sám si zahrál ve filmu Nahota na prodej. Spojován byl s nejrůznějšími zločiny, vydíráním počínaje přes obchod se zbraněmi konče drogami.
Za nic z toho ale policie Jonáka nestíhala a do vězení se nakonec dostal kvůli zcela jinému případu. V dubnu 1994 nájemný vrah zabil jeho manželku Ludviku a soudy dospěly k závěru, že si její smrt objednal právě Ivan Jonák. Vrchní soud jej před třemi lety poslal s definitivní platností na osmnáct let za mříže.

Káčátko v transportéru

Podle soudního verdiktu nechal svou ženu zabít proto, aby získal plnou kontrolu nad Discolandem. Jeho případ se dostal do učebnic kriminalistiky jako jedna z prvních nájemných vražd v Česku.
"Myslím, že vězení snáší velmi těžce," říká jeho nynější advokát Jan Červenka, který za ním občas zajede do Valdic.
Sám Jonák v korespondenci s HN píše: "Jsem v této džungli bezbranný jako káčátko v obrněném transportéru."
Na otázky, co zbylo z původní slávy a z jeho majetku, odpovídá rozporuplně. V jednu chvíli píše, že nemá nic než dluhy, které zůstaly po jeho ženě. V jiné části naopak tvrdí: "Měsíčně bych měl mít kolem 88 tisíc, dle řádné smlouvy s nájemcem Discolandu. Peníze mě netrápí. Kdybych potřeboval, mohl bych něco prodat, zlato, brilianty, cadillac, Discoland. Po tátovi jsem dědil pole, louky a pozemky v Liberci. Proč vás tolik zajímají peníze? Jsou větší hodnoty, svoboda, láska, děti."

Začátky na váze

Svůj první milión Ivan Jonák vydělal už před listopadem 1989. Tvrdí, že prodejem železa do sběrných surovin. Jak moc vážně takovou odpověď myslí, ví jen on sám. O pár řádek níž nicméně píše: "Teď to hlavní: já řídil auto se železem na váhu první, naložený. Kamarád řídil prázdný vůz. Ještě nechápete? Já vážil tehdy asi 145 kilo a Ota asi 72 kg...."
Za peníze "ze sběrných surovin" si koupil mercedes a jezdil jako černý taxikář. Hned v roce 1990 začal s manželkou budovat Discoland, jeden z prvních nočních podniků s nonstop provozem. Měl na starost 90 zaměstnanců, podnik měl vlastní taxikáře i ochranku.
Krom toho ale Jonák "podnikal" i jinak. "Měl jsem kamarády mezi řediteli bank, takže jsem pomáhal získat úvěry i jiným. Problém získat půjčku tehdy vůbec nebyl, nebyla-li jste lakomá. Dávalo se 10 procent hotově. To jsem zinkasoval, třeba z dvaceti miliónů byl milión má provize, milión známému z banky. Detaily a jména po mně nechtějte, už si je totiž nepamatuji."
Detaily si nechává pro sebe i co se týče uplacených policistů. Inspekce ministra vnitra prověřovala v devadesátých letech řadu policistů, které podezírala, že Jonákovi kryjí záda, nikoho ale neobvinila. "Když jsme ho tehdy vyšetřovali, snažil se případ z pražské centrály dostat na policii na Prahu 8, kde sídlí Discoland. Udržoval s nimi tehdy dobré kontakty," vzpomíná již citovaný detektiv.

Policie mi zařídila vše

Jonák k tomu podotýká: "Ano, platil jsem si policajty, dva vlastní, šéfy odborů, ale hlavně kvůli informacím, když jsem potřeboval něco vypátrat, třeba když mě vydírali nebo mi ukradli auto. Ale i normální policajty ze zásahovky, abych byl v obraze. Nebo ostrahu, ale to se dělá jinak, přes jejich šéfy, a to zařizoval právník, například zastavit vyšetřování, jinak bych se ulítal. Pravdou je, že policajti mi vyřizovali vše - zbroják, koncesi a dokonce i zásobování."
A další aktivity? "Já se živil tak nějak poctivě - sice na hraně, ale nikoho jsem neolupoval, nekradl atd. A pokud se týče zbraní, ty jsem pouze nakupoval. Vše, co se naskytlo, by asi vyzbrojilo menší armádu. Spolupracovník mě vždycky strašil, že táhnou vyděrači. Nikdy však netáhli a on pak i se zbraněmi, byly to miny, granáty, rozbušky a pušky, zmizel."
Jonákův advokát se dnes pokouší soudní verdikt zvrátit ústavní stížností. Pokud neuspěje, vyjde Ivan Jonák z vězení v důchodovém věku. On sám ale věří, že na svobodu půjde dřív: "Svou ženu jsem nezabil."
3. 8. vyšlo: Stíhaný závodník Martin Koloc, 17. 8. vyjde: Ivo Svoboda - ministr ve vězení.

ivan jonák
Aktivity: Spolumajitel proslulého pražského podniku Discoland Sylvie. Na počátku devadesátých let platil za krále pražského podsvětí. Vynikal nadstandardními vztahy s policií.
Zločin: V roce 1994 najatý vrah zabil Jonákovu manželku. Soud po letech průtahů nakonec konstatoval, že si vraždu objednal právě Jonák, aby ovládl Discoland. Šlo o jednu z prvních vražd na objednávku.
Trest: Jonák, který svou vinu popírá, má za mřížemi strávit 18 let.