Správní soud: Finanční úřady musí dodržovat lhůty

Finanční úřady si nemohou podle Nejvyššího správního soudu libovolně prodlužovat tříletou lhůtu pro vyměření daně. Naopak - musí ji striktně dodržovat.
Takovým verdiktem se soud ve sporu s berními úředníky zastal manželů Veisových z Litoměřic. Těm totiž finanční úřad vyměřil dodatečně daň z příjmu fyzických osob, přičemž si sám "uměle" prodloužil lhůtu, kterou mu určuje zákon.
Manželé nesouhlasili a v roce 2003 se odvolali jak k Finančnímu ředitelství, tak Krajskému soudu v Ústí nad Labem, jejich námitky ale byly zamítnuty. Vyslyšel je až Nejvyšší správní soud, když nastavování lhůty pro kontrolu daní odmítl.
Krajský soud se přitom v původním rozhodnutí finančního úřadu zastal. Dospěl k závěru, že kontroloři mohou v průběhu daňového řízení při zahájení jakéhokoliv nového kroku - například žádosti o prokázání sporných otázek - tříletou lhůtu přerušit.
A od tohoto okamžiku podle berních úředníků i Krajského soudu začíná běžet znovu celá tříletá lhůta.
Takový postup je ale podle soudců Nejvyššího správního soudu (NSS) v rozporu se zákonem, a proto nařídil, aby byl případ Veisových nově projednán.
NSS přitom upozorňuje, že daňovou kontrolu je nutno považovat za jeden celek. A tříletá lhůta k vyměření daně nebo jejímu dodatečnému stanovení běží vždy od konce roku, v němž se kontrolovaný oficiálně dozvěděl, že finanční úřad začíná řízení. "A to nemohou ovlivnit žádné jednotlivé úkony správce daně uskutečněné v průběhu daňové kontroly. Finanční úřady tedy nemohou začít počítat tříletou lhůtu znovu. Pokud by to bylo jinak, žili by lidé a firmy ve stavu značné právní nejistoty, ačkoliv hlavním cílem tohoto ustanovení je naopak nastolení právní jistoty," uvedla tisková mluvčí soudu Sylva Dostálová.
To, že lhůta platí od samého začátku kontroly, brání podle soudců Nejvyššího správního soudu zbytečnému protahování daňových řízení. "Jiný postup by ve svých důsledcích bezdůvodně a pouze podle uvážení správce daně nastavoval tuto zákonnou lhůtu," uvedl NSS ve svém rozhodnutí.
Daňoví poradci přitom potvrzují, že případy protahování tříletého termínu na vyměření daně nejsou ojedinělé - jde o desítky případů. "Já sám mám nyní čtyři až pět podobných případů. Rozhodnutí soudu je důležité, je to první krok správným směrem," uvedl Jaroslav Kobík, předseda sekce správy daní a poplatků Komory daňových poradců.
Nové rozhodnutí NSS je dalším významným rozhodnutím týkajícího se daní, které za posledních několik měsíců správní i Ústavní soud vydaly. Zastaly se už lidí a firem ve sporech s finančními úřady o platbu DPH v konkursu, o švarcsystém nebo o postup při vyměřování daně.
Podle analýzy, kterou pro HN vypracoval Nejvyšší správní soud, navíc přibývá lidí, kteří si úspěšně stěžují na nezákonný postup berních úředníků. "Třetina, možná až polovina rozsudků krajských soudů ve finančních věcech u nás neobstojí. To je ze všech typů sporů zdaleka nejvíc," řekl už dříve předseda soudu Josef Baxa. Jen za posledních deset dnů jeho kolegové rozhodli čtrnáct případů týkajících se daní. V pěti případech našli chyby a verdikt nižších soudů zrušili.


Daně a Nejvyšší správní soud

V roce 2003, kdy začal soud pracovat, řešil 208 daňových sporů. V loňském roce jich bylo 726, tedy víc než trojnásobek. Letos takových případů do poloviny června evidoval 368.
Třetinu až polovinu rozsudků krajských soudů, které se týkají daní, Nejvyšší správní soud ruší.
Nejčastější důvody stížností:
vedení daňového řízení
převádění přeplatku DPH u konkursů
nedostatek informací o řízení a neprůhledné prokazování nedoplatků
spory o to, zda už uplynuly lhůty pro to, aby bylo možné daň vyměřit
Zdroj: NSS