Odpírači vojny mají naději

Ústavní soud včera dal novou naději na získání jednorázového odškodnění desítkám mužů, kteří za komunistického režimu odmítli nastoupit na vojenskou základní službu a skončili ve vězení.
Se svou žádostí totiž včera u Ústavního soudu částečně uspěl Vít Fiala z Meziboří na severu Čech, který za odepření služby v komunistické armádě v roce 1987 odseděl ve vězení dvacet měsíců. Nyní chce po České správě sociálního zabezpečení vyplatit jednorázové odškodnění.
Fialu soudy definitivně zbavily viny před čtyřmi roky. O odškodnění požádal na základě zákona o finanční náhradě účastníkům odboje, politickým vězňům, lidem, kteří skončili z rasových nebo náboženských důvodů ve vojenských pracovních táborech. Česká správa sociálního zabezpečení mu ji ale odmítla vyplatit a její postup potvrdil také Nejvyšší správní soud.
A právě rozhodnutí Nejvyššího správního soudu včera ústavní soudci zrušili a nařídili, aby se případem znovu zabýval.
Nejvyšší správní soud totiž podle ústavních soudců nevzal na vědomí rozhodnutí okresního soudu v Litoměřicích, který potvrdil, že Vít Fiala patří mezi osoby, na které se vztahuje zákon o soudní rehabilitaci.
"Nejvyšší správní soud měl tento dokument vzít na vědomí, pokud tak neučinil, došlo k porušení základních práv zakotvených v Listině lidských práv," řekl mluvčí Ústavního soudu Michal Spáčil.
Ústavní soudci přitom včera zdůraznili, že jde o uplatnění zákonů týkajících se křivd vzniklých za komunistického režimu a to měl Nejvyšší správní soud vzít v potaz.
Včerejší rozhodnutí není důležité jenom pro případ Víta Fialy, ale týká se dalších několika desítek lidí ve stejné situaci. "Protože jde o první případ, který se dostal až k Ústavnímu soudu, jde o klíčové rozhodnutí, které výrazně zvyšuje šance na úspěch," uvedl právník Lubomír Müller, který Fialu zastupoval. U soudu už řeší dalších třicet podobných případů, ve kterých zastupuje svědky Jehovovy. Ti službu v komunistické armádě odmítali z náboženských důvodů.
"Podle tohoto rozhodnutí by se mělo rozhodovat i v dalších případech. Česká správa sociálního zabezpečení totiž s odvoláním právě na tento případ odškodnění u všech žádostí týkajících se odpíračů vojenské služby zamítala," řekl Müller.
Ústavní soud ale právě rozhodnutí České správy sociálního zabezpečení o odmítnutí výplaty odškodnění nezrušil a nevyhověl tak stížnosti Víta Fialy. Podle ústavních soudců totiž v době rozhodování sociální správy nebyl verdikt o tom, že se Víta Fialy týká soudní rehabilitace, k dispozici.
Česká správa sociálního zabezpečení uvedla, že do srpna dostala přes dvacet sedm tisíc žádostí o jednorázové odškodnění, vyplatila peníze více než šestnácti tisícům lidí a zamítla necelých osm tisíc žádostí. "Vzhledem ke složitosti agendy odškodňování a rozdílnosti podmínek nelze přesně a spolehlivě jednotlivé jednorázové částky uvést," uvedla Alena Fraňková z České správy sociálního zabezpečení.