Živnostníků, drobných a středních podnikatelů je rok od roku méně. Varují před tím čísla statistického úřadu i hejtmani, kteří přitom za úpadek dávají vinu vládní politice.
Podnikatelů ubylo poprvé loni a letos trend pokračuje. Po první polovině letošního roku je firem i živnostníků o třicet tisíc méně než v roce 2003.
Menší podniky ustupují větším, které po vstupu do EU získávají na trhu stále silnější postavení, a v posledních dnech většina ohlásila rekordní tržby i zisky.
Hejtmanům to vadí, považují totiž prosperující menší firmy pro kraj za cennější než zahraniční investice. "Deset menších podniků vytvoří stabilnější pracovní a podnikatelské prostředí než jeden, byť kvalitní investor," říká Stanislav Juránek z jižní Moravy.

Hýčkaní cizinci
Hejtmani viní stát, že velké zahraniční firmy zvýhodňuje. "Je třeba podporovat i firmy, které mají vztah k regionům a jsou v jistém smyslu patrioti. Jsou důležitější než investoři, kteří přijdou na krátkou dobu, vyčerpají pobídky a po pár letech odejdou dál na východ," míní Libor Lukáš ze Zlína.
I ti z hejtmanů, třeba Pavel Bradík z Královéhradecka, kteří vítají státní pomoc při hledání velkých investic, upozorňují na rizika. Na Královéhradecku bude Volkswagen stavět novou továrnu v Kvasinách a jejím potřebám se přizpůsobí živnostníci i drobní podnikatelé. "Jednostranné zaměření na automobilový průmysl je ale znepokojující," říká Bradík.
A zatímco cizím investorům stát pomáhá podporami, malé podniky trápí vysoké daně a obtížně zvládají nepřehledné zákony. "Státní zásahy podnikatelům život spíše komplikují," říká Evžen Tošenovský z Moravskoslezského kraje.

Příliš velká konkurence
Úbytek podnikatelů zaznamenal také Liberec, který je přitom vedle Prahy a Plzně nejdynamičtější hospodářské centrum. "Od roku 2004 se víc daří firmám s více než dvěma sty zaměstnanci. Stále přibírají nové lidi, menším naopak mírně ubývají," říká analytik libereckého úřadu práce Ladislav Dvořák.
Nejvíce se vzmáhají podniky v tamní průmyslové zóně, včetně japonské společnosti Denso a americké Laird Technologies. Spolu s dalšími místními firmami vydělávají na dodávkách strojírenských, plastových a elektronických dílů pro automobilový průmysl.
Ředitel a spolumajitel liberecké poradenské firmy Attest Vlastimil Pecka vidí příčiny stagnace menších firem v situaci v regionu: "Konkurence je příliš silná, prakticky už tady pro nové firmy není místo." Podobně je na tom podle něho většina českých regionů, místo se ještě najde na Moravě.

Jeden účetní na tři truhláře
Přesto i šéf Attestu připouští, že podnikání brzdí stát, především svými příliš komplikovanými zákony. "Podnik, který má do deseti lidí, nestihne sledovat všechny zákony a řídit se podle nich," tvrdí. Ze stejného důvodu nevznikají nové menší firmy. Pokud by chtěli tři truhláři založit společné s.r.o., se kterým by například provozovali kuchyňské studio, museli by zaměstnat čtvrtého člověka na účetnictví. Také ředitelka liberecké Hospodářské komory Eva Březíková potvrzuje, že proto na Liberecku celá řada živnostníků skončila, především instalatérů a dalších stavebních profesí.
Liberecké firmy už začínají investovat na Slovensku, kde především oceňují lepší zákony. Před tím varuje také jihomoravský hejtman Juránek: "Naše firmy se začínají ohlížet po okolních státech. Investiční pobídky by se měly zaměřit na menší domácí firmy."

050804-01b ()