Kurs české koruny během včerejšího obchodování posílil a prorazil psychologickou hranicí třiceti korun za euro. Měna uzavřela na 29,99 za euro. Byla tak o 0,3 procenta silnější proti pondělnímu závěru. Ostatní měny střední Evropy také posilovaly, s výjimkou polského zlotého, který ztratil dvě desetiny procenta.
Analytici se shodují, že za posílením české měny stojí pozitivní nálada v regionu. "Středoevropské ekonomiky jsou malé, velmi citlivé a více vnímány jako jeden region," vysvětlil podobný vývoj střední Evropy David Navrátil z České spořitelny.
"Určující byla především situace na polském devizovém trhu", řekl Daniel Kozel, analytik Komerční banky. V pondělí polské ministerstvo financí potvrdilo, že během minulého týdne na devizovém trhu prodalo zahraniční měny v hodnotě několika stovek miliónů eur. "V podobných operacích bychom mohli pokračovat i v blízké budoucnosti ," řekl agentuře Reuters Pawel Kowalewski z ministerstva.
Jak uvedla agentura Reuters, ke stejným opatřením přistoupilo polské ministerstvo i minulý rok. Operace způsobily velký rozruch mezi investory a někteří komentátoři obvinili Varšavu z toho, že se snaží ve prospěch měny intervenovat. Kowalewski však v pondělí prohlásil, že nešlo o devizové intervence, ale o součást strategie polské vlády v boji se zahraničním dluhem.
Nicméně měna zareagovala a v minulém týdnu celkově posílila o 1,3 procenta. V podobném trendu pokračovala i v pondělí. Oslabila až včera v závěru obchodování, na 4,07 za euro.
"Trh spekuluje o tom, že polská vláda se bude snažit před zářijovými volbami omezit volatilitu měny," řekla Helena Horská z Raiffeisenbank. Zlotý tak tlačí na posilování celého regionu, i když svůj potenciál již zřejmě vyčerpal. "Naznačuje to situace na polském trhu s dluhopisy, kde investoři prodávají," poznamenala analytička.
Kromě zlotého v současné době korunu podle Tomáše Pilaře z Wood & Company ovlivňují také dobré výsledky firem. " A v dalším období se stále více budou v kursu promítat výsledky české ekonomiky," předpověděl Pilař.
Další vývoj koruny tak vidí experti podobně: faktory jako očekávaný solidní růst české ekonomiky, opět přebytkový zahraniční obchod, relativně příznivý vývoj inflace a zřejmě přebytkový státní rozpočet by měly investory nalákat. "Česká koruna bude do konce roku nejspíše mírně posilovat až na hodnotu 29,50 za jedno euro," shrnul Daniel Kozel.
"Proti koruně by mohly působit druhé nejnižší úrokové sazby v Evropské unii, hned po Švédsku" konstatoval Tomáš Pilař. Základní sazbu 1,75 procenta, čtvrt bodu pod sazbou eurozóny, by podle něj mohla Česká národní banka zvýšit až v polovině příštího roku, a to o 25 bazických bodů.
"Investoři však zvýšení sazeb do kursu již zahrnuli, a to mluví jednoznačně ve prospěch koruny," uvedla pro agenturu Bloomberg Barbara Nestorová z londýnské Commerzbank.
Maďarský forint včera zakončil na 244,36 a posílil tak o 0,2 procenta. Slovenská koruna stagnovala na 38,90 za euro.

Vývoj středoevropských měn k euru