Úředníci vydělávají na zákonech


Žalobce Radek Ondruš se rozhodl zpeněžit své zkušenosti ze státní služby způsobem, který je v rozporu s platnými paragrafy. Přestože jako státní zástupce nesmí aktivně podnikat, založil si školicí firmu, ve které jako hlavní lektor přednáší například o správním řádu. Za jednodenní školení účtuje patnáct tisíc korun a organizátory akcí žádá, aby se s jeho firmou podělili o zisk ze semináře.
S prodejem "státních zkušeností" není Ondruš mezi úředníky výjimkou. Řada pracovníků ministerstev, jejichž úkolem je připravovat nové verze zákonů, vydělává i tím, že o těchto předpisech za úplatu přednáší. Na rozdíl od Ondruše zákon přímo neporušují, protože své komerční aktivity provozují jako povolenou pedagogickou činnost. HN ale zjistily, že si za své přednášky s puncem exkluzivity "přímo od tvůrců zákona" účtují několikanásobně vyšší honoráře, než je při obdobných školeních obvyklé.

Žalobce podnikatel

Radek Ondruš, který kritizuje poměry na státním zastupitelství a po své rezignaci přestane být na konci srpna žalobcem, před měsícem založil společnost Agentura SVS. Není přímo jednatelem, ale sám se na provozu komerční školicí agentury aktivně podílí.
Ke svému podnikání se hlásí podle toho, s kým právě hovoří. "Já tam vystupuji jen jako lektor, a to můžu. Zákon státním zástupcům povoluje vykonávat pedagogickou činnost," odpověděl na otázku HN Ondruš.
Když však po telefonu hovořil se zájemci o jeho služby, vystupoval jako aktivní majitel firmy. "Mám vlastní agenturu. Teď budu mít v Pardubicích jednání s primátorem a hejtmanem ohledně systému vzdělávání klíčových obcí," řekl zaměstnanci poradenské firmy Ondruš. Kromě patnáctitisícového honoráře za denní školení si také řekl o procenta ze zisku, který pořádající agentura utrží. "Vy jste nový subjekt, tam nejsou žádné bonusy, takže se musím domluvit se společníkem."
Viceprezident Unie státních zástupců Martin Omelka považuje Ondrušovo podnikání za porušení platných pravidel. "Než mu vyprší lhůta pro rezignaci, je pan Ondruš stále státním zástupcem. To, co dělá, je neetické a nepochybně to je i na kárnou žalobu."
Ministr spravedlnosti Pavel Němec si chce k Ondrušovu případu zjistit podrobnosti. "O impulsu pro kárnou žalobu se rozhodnu až poté, co se seznámím s detaily."
Mnohem pravděpodobnější však je, že než by Ondruše mohl stihnout nějaký trest, přestane být na konci srpna žalobcem. "Firmu jsem si založil, abych se připravil na další existenci. Nebudu zkoumat etický rozměr, o něm se nebavme," prohlásil Ondruš.

Úřednické přilepšení

Na porušování etiky ale upozorňují odborníci i v jiných případech, kdy se státní či krajští úředníci zapojují do komerčních školení.
Zaměstnanci, kteří mají jako náplň své práce přípravu zákonů, se totiž za vysoké honoráře nechávají najímat agenturami na školení pro starosty a další lidi, kteří se zákony potřebují pracovat. Starostové mají navíc takové vzdělávání povinné.
Pokud jde úředník, který je expertem na nějaké téma, školit do státního institutu, dostane pevný honorář 435 korun za hodinu. U soukromníků si ale státní zaměstnanci často řeknou o několikrát tolik.
HN například zjistily, že Eva Rothová z ministerstva práce, která psala návrh zákona o platech úředníků, si za pětihodinové vysvětlování účtuje osm tisíc korun. "Přednáška je moje autorská práce," říká o honoráři Rothová.
"Takhle by to fungovat nemělo. Nejsou ale páky, které by tomu bránily," soudí profesor Univerzity Pardubice Karel Lacina, který se specializuje na veřejnou správu.
Ne všichni úředníci ale chtějí za své znalosti tak vysoké částky. Někteří přednášejí bez honoráře, jiní si účtují ceny velmi blízké odměnám ve státním institutu.