Švarcsystém a poslanci? Všechno v pořádku

Poprvé od roku 1989 se pražský úřad práce rozhodl prověřit poslance a senátory. Při kontrole obou komor parlamentu úředníci zkoumali, zdali asistenti politiků nevyužívají zakázaný švarcsystém, kvůli kterému jen v prvním pololetí roku dostaly české firmy dvě stě pokut. Výsledek ? Prý nikoli.
A to přesto, že kontroloři z jiných částí republiky na žádost HN smlouvy s asistenty posoudili s výsledkem, že asistenti nelegální švarcsystém (aneb zaměstnávání na živnostenský list) zneužívají.
"Podle mého názoru jde v případě asistentů o porušení zákona. Rozhodně se nejedná o samostatnou činnost, pod vlastním jménem, na vlastní zodpovědnost. Jde spíše o zastřený výkon závislé činnosti, který není povolen," uvedl kontrolor, který nemůže o svém rozboru oficiálně hovořit, a proto si přál zůstat v anonymitě. Podobný názor zaujalo jeho šest dalších oslovených kolegů.

Političtí poradci

Pražští kontroloři se ale po prozkoumání smluv rozhodli jinak.
Asistenti jsou podle nich především političtí poradci poslanců a senátorů. Jejich úkolem prý tedy není zvedat telefony či vyřizovat poštu. Tím pádem nedělají "běžné úkoly vyplývající z předmětu činnosti kontrolovaných subjektů" a zákon neporušují.
"Nemůžu samozřejmě vyloučit, že občas nezalepí obálku, nenapíšou na ni adresu, což by dělat neměli. Ale gros jejich jejich práce je politické poradenství," vysvětlila své rozhodnutí vedoucí kontrolního oddělení pražského úřadu práce Eva Svěrčinová.
Poslanci jsou tak podle úředníků ve stejné pozici jako například účetní či auditoři externě spolupracující se stavebními firmami. "Ti neprovádějí běžné úkoly, mohou být najímáni na živnostenský list," dodala Svěrčinová. Kdyby ale firma najala zedníky, hrozila by jí již až dvoumiliónová pokuta.
Jenže ve skutečnosti asistenti "sekretářskou" práci nezřídka dělají. Zvedají politikům telefony, když jsou na důležitých jednáních, dotazy si poslanci či senátoři nechávají posílat přes ně a řada politiků jim svěřuje domlouvání schůzek.
Podle odborníků je problém v tom, že kontrolu poslanců a senátorů prováděl úřad práce, který je podřízený ministru práce Zdeňku Škromachovi, jež je sám poslancem za sociální demokracii - stranu nejsilněji zastoupenou v Poslanecké sněmovně.
"Bylo by lepší, kdyby kontrolu prováděla na ministerstvech nezávislá instituce," říká Bohdan Dvořák, který na státní úředníky dvanáct let dohlížel v Nejvyšším kontrolním úřadu. "Buď by se měly rozšířit kompetence NKÚ, nebo by měla vzniknout nová instituce."

Legální švarcsystém?

Pravidla pro švarcsystém, na němž stát prodělává, jelikož živnostníci platí méně například na důchodové pojištění, se ale uvolňují.
Ministr Škromach na začátku roku musel měnit přísný zákon, který platil teprve od října loňského roku a kvůli kterému dřevorubcům hrozil krach. Firmy jim nechtěly dávat práci, aby poté od úřadů práce nedostaly pokuty.
Škromachova novela nově umožnila firmám, aby najímaly dřevorubce, pokud mají vlastní motorové pily. Nadále jim ale nemohou říkat, v kolik mají chodit do práce. Mohou jim jen zadat práci, dohodnout se na ceně za pokácení lesa a termínu, dokdy má být práce odvedena.
Na stranu živnostníků se přidal v květnu i Nejvyšší správní soud. Rozhodl, že firma ZX trading, která najala na práci pět zednických mistrů pracujících na živnostenský list, nepochybila.
Finanční úřad nejdříve firmě vyměřil třísettisícový nedoplatek daně z příjmu fyzických osob ze závislé činnosti, kterou podnikatelé odvádějí za své pracovníky. Rozhodnutí berních úředníků potvrdil i městský soud. Nejvyšší správní soud ale rozsudek zrušil.
Podle soudců bylo podstatné, že zedničtí mistři na najmutí na živnostenský list trvali. "Stát by neměl zaměstnance a zaměstnavatele nutit do zaměstnaneckého poměru, pokud mají obě strany zájem o jiný vztah," uvedla mluvčí Nejvyššího správního soudu Sylva Dostálová.
Zákaz švarcsystému by totiž měl sloužit k ochraně pracovníků. A ne k plnění státního rozpočtu.

Jak pracují asistenti poslanců

Co dělají
Aby asistenti poslanců a senátorů nenaplnili podmínky zakázaného švarcsystému, neměli by dělat práci, která podle zákona přísluší kancelářím Poslanecké sněmovny nebo Senátu. Neměli by tak provádět "úkoly spojené s odborným, organizačním a technickým zabezpečením poslanců".
Podle uzavřených smluv se ale zavazují zajistit služby asistenta podle průběžných požadavků a pokynů poslance. Běžně tak zvedají za poslance telefony, zajišťují jim servis, politici si přes ně nechávají posílat dotazy.
Proč podle úřadu práce nejde o švarcsystém
Pražský úřad práce přesto usoudil, že o švarcsystém nejde. Asistenti jsou podle něj především "političtí poradci". A to je v pořádku.
"Nemůžu samozřejmě vyloučit, že občas nezalepí obálku, nenapíšou na ni adresu, což by dělat neměli. Ale gros jejich práce je politické poradenství," vysvětlila své rozhodnutí vedoucí kontrolního oddělení pražského úřadu práce Eva Svěrčinová.