Pražská burza včera mírně ztratila. Index PX 50 vůči středě klesl přibližně o dvě desetiny procenta, stejně tak užší index PX D.
Překonání březnových maxim v tomto týdnu a zhodnocení hlavních pražských akciových indexů až o dvacet procent se podle Pavla Hadrouška, analytika burzovní společnosti Fio, odvíjí od pozitivní nálady na světových akciových trzích. "Ne všechny tituly však reagují stejně," podotkl Hadroušek.
"Zatímco ČEZ se vyhřívá na výslunní díky růstu cen elektřiny a rozdělení emisních povolenek, akcie Komerční banky jsou stále pod prodejním tlakem," uvádí analytik. Banka je tak jedinou emisí systému SPAD, která je letos záporná. Podle Hadrouška za tím může stát obvyklá hysterie před zveřejněním výsledků, ale i další faktory. "Každopádně Komerční banku ve střednědobém výhledu považuji za zajímavou investici," konstatuje.
Hadroušek komentuje povinné odkupy akcií Českého Telecomu a Unipetrolu. U obou akcií podle něj nabízené ceny naznačují setrvání titulů na burze. "Schválená cena 456 korun za jednu akcii Českého Telecomu zřejmě nevyvolá u minoritních akcionářů velký zájem a investoři budou pozorně sledovat blížící se výsledky za první pololetí," domnívá se Hadroušek.
"Zkoušku" PKN Orlen navrhnout menším akcionářům Unipetrolu 103 korun považuje za poměrně překvapivou. "Při dalším setrvání Unipetrolu na burze by akcionáři mohli profitovat z restrukturalizace společnosti novým majoritním vlastníkem, i když soužití s ním pravděpodobně nebude žádný med," předpovídá.
Rostoucí index spotřebitelských cen nezavinila podle Martina Pátka z eBanky rostoucí poptávka: "Růst inflace má spíše nákladový charakter a stále více závisí na externích faktorech," domnívá se. Jako příklady uvádí posilování amerického dolaru nebo neustálý růst cen ropy, které tedy nemůže Česká národní banka měnověpolitickými opatřeními ovlivnit.
"V souvislosti s posledními údaji inflace také finanční veřejnost přestává spekulovat o možném snižování klíčových úrokových sazeb Českou národní bankou," podotýká dále Pátek.
Silný růst světových trhů v posledních týdnech podle Petra Bartka ze společnosti Cyrrus těží z pozitivních makroekonomických zpráv americké ekonomiky. "Příznivá data o inflaci utlumily obavy z růstu úrokových sazeb a maloobchodní tržby také vysoko předčily očekávání," řekl.
Pozitivní jsou také výsledky gigantů jako je General Electric nebo Apple Computer. " Naopak čísla Intelu a Yahoo sice nejsou špatná, ale očekávání trhu nenaplnila," dodává Bartek. V příštím týdnu bude trh očekávat výsledky například internetového portálu Amazon nebo chemického gigantu Du Pont.
"Růsty zisků, které nejsou tak velké jako v minulých čtvrtletích, v kombinaci s relativně vysokými úrovněmi většiny indexů by se mohly v následujících týdnech postarat o mírnou korekci," předpovídá Bartek.
Určitá opatrnost investorů bude také znatelná před zveřejněním amerického hrubého domácího produktu za druhé čtvrtletí: "Ten je trhy i analytiky očekáván na úrovni přibližně tři a půl procenta."
Zpracováno na základě exkluzivního průzkumu společnosti B.I.G. Prague

Odhady expertů